side pull!

  • Utrustning
  • Trådstartare Trådstartare tysse
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 2
  • Visningar Visningar 1 032

Bukefalos 30 år!

T

tysse

hejsan... ni som har erfarenheter av side pull. kan ni berätta lite, ska börja använda det till mitt varmblod.. några tips!!! :bump:
 
Ett sidepull är enligt mej bättre än ett hackamore i med att man kan ta ledande tygeltag vilket är nästintill o möjligt med hackamoret.

Ett jättebra redskrap till unghästen att ridas in i.

Rider min arabkille på sidepull i bland, och tycker att det funkar jättebra.

Om skarpheten på ett sidepull så är det med ett rep skarpast och det med lädernosdel mildast men ett sidepull är i sej ett milt redskap.
(beror så klart på vem som använder det..)

jaa, det var mina erfarenheter.

Lycka till :bump:
 
oki.. provade det nu i kväll.. det e ett side pull med läderöverdrag på repet. tysse gick bra på det. men satte nosremmen mycket löst! det hängde som en vanlig grimma... trodde ite att det skulle gå så bra som det gick.. han va en "problemhäst" när jag köpte honom. knappt riden, bara på en travbana... om det ens räknas! men det blir framsteg hela tiden, så det e kul! tack för ditt svar!
 

Liknande trådar

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

  • Hönstråden del III
  • Lämplig kattras?

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp