Sv: Skäck?
Det verkar högst otroligt. Tycker överlag att ID-kontrollanter har lite dålig koll och är lite rädda för att göra nåt "nytt". I så fall skriver de nog bara skäck. Jag har själv ett sabinotecknat hbl-sto med rejäl bukfläck på höger sida, men den ritades bara in på beskrivningen och benämndes bukfläck. Inget om sabino.
Sabinoanlaget är inte så enkelt att två sabino ger en sabino-skäck. Det vi ser på våra hbl är sk minimala sabino. Sabino i sin fulla utbredning ser närmast ut som en "vanlig" skäck och i maximalt utförande har man en helt vit häst!
Bland paintarna är det mycket vanligt. Och ofta i kombination med overoskäckanlaget. Förr misstogs sabino ofta för overo tex! Den otroligt vackra painthingsten David Frost är en sabino-overo.
David Frost
Sabino är eg inte något skäck-anlag utan ett anlag för utbredning av vitt, som kan bli väldigt omfattande. Oftas förekommer även rikligt med vita stickelhår. Ibland så rikligt att det ser ut som en (konstant)skimmel!
I vissa raser, tex welsh, är inte skäck godkänt. Men sabinoanlaget är väldigt utbrett och då och då ploppar det ut nåt som ser ut som en skäck och alla blir förfärade. Men det som har hänt då är att sabino-anlaget har visat sig i full styrka. Eftersom ingen vet hur de ska handskas med det, inte ens ID-kontrollanterna, så blir det inte fulla papper på de här fölen, tyvärr. Vilket är synd för sabino är häftigt!
Det ska bli intressant nästa sommar. Mitt sabino-sto är betäckt med en sabino-hingst. Troligtvis händer inget "värre" än att det kommer ut en vältecknad fux. Men med lite "tur" kommer det ut en maxad sabino och jag gissar att det då tar hus i helsike! För hur ska "min" ID-kontrollant klura ut det? Och hur ska man skriva? Skäck efter två enfärgade föräldrar?!
Jag tycker man (dvs ID-kontrollanterna) överlag borde läsa på lite bättre och våga benämna saker och ting korrekt. Tex en maximal sabino borde stå som just det i papperna. Tex Fux, maximal sabino och så en beskrivning av det vitas utbredning. Kan det vara så svårt? Eller minimal sabino för de med höga strumpor och bukfläck, som tex Briar eller Hamilton eller någon av de otaliga andra!