Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Ja, det verkar ju vara en rätt vanlig uppfattning, men jag tror som sagt att det är något som håller på att förändras (tillvägagångssättet alltså, folks inställningar kan ju ta längre tid). Men så länge mailadresser är mer eller mindre privata så tror jag ju att det är telefonnummer som får ta över den fysiska posten när den typen av utskick ska digitaliseras.Jag vill absolut inte få sms. Flyers stör mig, men inte på samma sätt och inte lika mycket som sms.
För mig är det mer integritetskränkande att få skiten direkt i telefonen på det viset, än att det hamnar i min skräpkorg eller hallmatta.
DET är ju dock något som i allra högsta grad bör ifrågasättas.Ja! Ännu värre att det helt saknar avsändare, ingen möjlighet att kontakta dem för att avböja ytterligare utskick eller för den delen kontrollera ansvarig utgivare. Inte ens ett nummer som går att blockera via telefonens spamfilter.
Otyg!
Detta kom just. Otäckt neutral avsändare och med uppmaning att rösta på nazistjävlarna i Alternativ för Sverige.
Jag har nixat nummer och har INTE gett dem tillåtelse att skicka till mig. Hur/vart anmäler jag detta?
Ja, man blir arg och det kanske har att göra med att man ser sin telefon som lite privat?Intressant egentligen. Jag kan inte komma på att jag fått SMS från ett parti tidigare? Känns inte riktigt kutym, man riskerar nog att irritera en del folk?
För att det inte finns något fungerande spamfilter för sms. När det dessutom rör sig om fascistiska organisationer som borde förbjudas öht så bidrar det till att jag känner mig otrygg i samhället.
Det håller jag verkligen med om! Mycket obehagligt.
Fight fascism with fascism![]()
Intressant egentligen. Jag kan inte komma på att jag fått SMS från ett parti tidigare? Känns inte riktigt kutym, man riskerar nog att irritera en del folk?
Dyrt? Behöver ju inte vara dyrare än mailutskick.Ja, man blir arg och det kanske har att göra med att man ser sin telefon som lite privat?
Det var väl Socialdemokraterna som började med sms-utskick i större skala? De skickade ut 700 000 sms till utvalda på valdagen sist val. Folk blev lika arga då.
Det är dyrt och dåligt med sms-utskick, så var får alla sina pengar ifrån?
Du får gärna tipsa om vilket företag som kostnadsmässigt ligger i paritet med mejl.Dyrt? Behöver ju inte vara dyrare än mailutskick.
Detta kom just. Otäckt neutral avsändare och med uppmaning att rösta på nazistjävlarna i Alternativ för Sverige.
Jag har nixat nummer och har INTE gett dem tillåtelse att skicka till mig. Hur/vart anmäler jag detta?
Men det fick de, enligt texten som jag citerade tidigare i tråden.Socialdemokraterna skickade sms åt mig än fast jag hade nixat nr i riksdagsvalet. Blev ganska sur. Typ det som gjorde att jag inte röstade på dem.
Ja, man blir arg och det kanske har att göra med att man ser sin telefon som lite privat?
Det var väl Socialdemokraterna som började med sms-utskick i större skala? De skickade ut 700 000 sms till utvalda på valdagen sist val. Folk blev lika arga då.
Det är dyrt och dåligt med sms-utskick, så var får alla sina pengar ifrån?
De får ju partistöd, tycker du inte att de ska ha det?Folket får betala?Kanske skulle varit så att skattemedel inte får användas i valkampanjer?
Men det fick de, enligt texten som jag citerade tidigare i tråden.
Fast det blir man ju inte. Tillsagd alltså. Du får väl ta det som jag brukar göra när jag får valsedlar från Sverigedemokraterna i brevlådan: "Haha, in your dreams"Jo, tycks minnas sedan tidigare att det var något sånt. Men man kan inte låta bli att bli sur ändå när man bli mer eller mindre tillsagd via sms att rösta på socialdemokraterna eller som i det här fallet Alternativ för Sverige.
De får ju partistöd, tycker du inte att de ska ha det?
Jag tycker att det är självklart att partier ska valkampanja i en demokrati, och att storleken på kampanjen inte ska vara beroende av medlemsavgifter och donationer.