Bukefalos 30 år!

Hawaiian Tropic är ju en klassiker, hade valt den med SPF 30.

Verkar inte finnas så många med SPF 50 men Nuxe har en sololja med så hög SPF så hade nog satsat på den i första hand särskilt om det är början på säsongen och man är vinterblek och känslig.
 
Jag skulle säga att det viktigaste är att du använder solskydd, oavsett vilken sort du använder. Du blir brun ändå, men har skydd mot att bränna dig och minskar risken för cellförändringar i huden som orsakats av solen.
 
Jag tror inte det finns oljor etc som gör att man lättare blir brun - huden är som den är och tar den tid den behöver för att pigmenten ska gå igång. Men se till att inte bränna dig - ta det lugnt och långsamt med solandet, sola inte mitt på dagen osv osv osv.

Varje gång man bränt sig (blivit röd) har man alltså en solskada för evigt. Jag har själv solskador i ansiktet, sk aktinisk keratos (ser mest ut som torrfläckar inledningsvis) och har dels behandlats med Efudix (INTE en rolig upplevelse!!!), samt tagit bort två cellförändringar, den senaste bara häromdagen (de frös bort den).

Så - sola försiktigt.
 

Liknande trådar

  • Brun utan sol för benen
  • Solskydd för ansiktet
  • Konstiga bett
  • Ergonomiskt rivjärn?

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp