Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Det är, hör och häpna, faktiskt en krabbspindel.@Sel denna lilla krabbliknande varelse kom och hälsade på samt försökte läsa min bok
Visa bifogad fil 174359Jag har nog aldrig sett någon liknande förr, har ni några tankar kring vad den kan tänkas vara för något? Den är kanske en halv cm lång inklusive benen. Blev en boll när den kände sig hotad.
https://www.odla.nu/inspiration/blomkrabbspindel@Sel denna lilla krabbliknande varelse kom och hälsade på samt försökte läsa min bok
Visa bifogad fil 174359Jag har nog aldrig sett någon liknande förr, har ni några tankar kring vad den kan tänkas vara för något? Den är kanske en halv cm lång inklusive benen. Blev en boll när den kände sig hotad.
Så söta, tack! Passande namn de harhttps://www.odla.nu/inspiration/blomkrabbspindel
Jag älskade alltid att hitta krabbspindlar som liten, särskilt de som var riktigt gula eller neongröna. Så fina!
En arg liten pygmeskorpion. Det ska visst vara en albino men jag tycker den ser ganska svart ut.
Visa bifogad fil 175613
Ajdå, det måste ha varit en av de där små bruna rackarna.Jag hade en patient för många år sedan som blev stucken av en skorpion. Hon jobbade med insekter bl a skorpioner och hon hade en i en liten burk men hon såg den inte och stoppade ner fingret för att flytta på inredningen…Nåja, hon fick en natt på hjärtintensiven men klarade sig bra och kunde gå hem dagen efter.
Ajdå, det måste ha varit en av de där små bruna rackarna.De här är för små för att sticka genom skinnet, typ, och de flesta folk håller som husdjur är de större varianterna typ Heterometrus sp. och de är inte signifikant giftiga för människor.
De som har gifitigare varianter är oftast mycket medvetna om det, men även där är risken extremt liten.
Tur att det gick bra i alla fall!![]()