Sv: Spotify?
*KL*
Jag hör till det fåtal(?) som i likhet med Dasjenka upplever Spotify som gravt överskattat. Grundidén är kul och användbar, men genomförandet faller på flera punkter som jag ser det.
Den första och största invändningen har egentligen med själva grundidén att göra; kravet på en dator (motsv) med internetuppkoppling för att kunna lyssna på musik med tjänsten. Det villkoret gör att Spotify aldrig kan bli ett likvärdigt alternativ till (lagligt eller olagligt) hemladdade filer. Musik, i synnerhet sådan som jag betalar för, vill jag naturligtvis kunna lyssna på när och var som helst. För områden som skvalmusik på jobbet etc, kan förstås en streamande musiktjänst fortfarande vara intressant.
En annan begränsande faktor är ljudkvalitet. Musikkonsumenter idag är generellt sett en mycket okritisk lyssnargrupp när det gäller ljudkvalitet, litet raljerande kan man hävda att det räcker om det går att känna igen låtarna ifråga och urskilja texten. Det påståendet styrks bl.a. av det stora antal mp3-fulfiler i låga bitrates som florerar på nätet. Spotify erbjuder en ljudkvalitet som de flesta upplever som
tillräckligt bra, vilket behöver ses i sitt perspektiv där den typiska lyssningsmiljön är ett par halvcrappiga datorhögtalare eller mobilhörlurar. För att en musiktjänst som gör anspråk på att vara ett seriöst alternativ skall vara intressant för mig krävs att ljudkvaliteten inte är en flaskhals, ens i bra lyssningsmiljö. Det utesluter de flesta streamande musiktjänster.
Något som redan diskuterats i tråden är det begränsade utbudet på Spotify. Det begränsar även mitt intresse, även om man kan argumentera för att ett begränsat utbud är oändligt mycket bättre än inget utbud alls.
Sist men inte minst upplever jag genreindelningen och urvalsmöjligheterna på Spotify som ett riktigt genuint uselt skämt. Det gäller speciellt radioläget, där musik exempelvis årtalsbestämts utifrån utgivningsår på samlingsskivor flera decennier efter inspelningsåret, där Nightwish, Sepultura och Deep Purple sorterats in i samma genre (90's Heavy Metal, inklusive Deep Purple Live in Japan som gavs ut 1972), där samlingsplattan The Essential Harry Belafonte presenteras under '00 Reggae(!) och där Elvis med It Keeps right on a'hurtin dyker upp under 90's Country...
Nej, Spotify kanske försöker men har för långt kvar att nå för att jag skall vilja lägga tid på att använda tjänsten annat än kanske för bakgrundsmusik på nån förfest.