Den svartaHjälp! Vilken färg ska jag välja?
Ska (förmodligen) bli en Discoverer Tee, samma som den med trumpeterna högre upp i tråden.
Visa bifogad fil 36003
Eller ska jag göra nåt helt annat tycker ni? Har ca 80 cm Mumin.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Den svartaHjälp! Vilken färg ska jag välja?
Ska (förmodligen) bli en Discoverer Tee, samma som den med trumpeterna högre upp i tråden.
Visa bifogad fil 36003
Eller ska jag göra nåt helt annat tycker ni? Har ca 80 cm Mumin.
Det nedre bruna.Hjälp! Vilken färg ska jag välja?
Ska (förmodligen) bli en Discoverer Tee, samma som den med trumpeterna högre upp i tråden.
Visa bifogad fil 36003
Eller ska jag göra nåt helt annat tycker ni? Har ca 80 cm Mumin.
Det nedre bruna.
Den svarta
Jag skulle nog försökt matcha det blåa istället eller ta någon helt annan färg som kontrastfärg.Hjälp! Vilken färg ska jag välja?
Ska (förmodligen) bli en Discoverer Tee, samma som den med trumpeterna högre upp i tråden.
Visa bifogad fil 36003
Eller ska jag göra nåt helt annat tycker ni? Har ca 80 cm Mumin.
Jag skulle nog försökt matcha det blåa istället eller ta någon helt annan färg som kontrastfärg.
Översta!Hjälp! Vilken färg ska jag välja?
Ska (förmodligen) bli en Discoverer Tee, samma som den med trumpeterna högre upp i tråden.
Visa bifogad fil 36003
Eller ska jag göra nåt helt annat tycker ni? Har ca 80 cm Mumin.
Jag skulle tagit något av de två översta, grafitgrå eller svart mao.Hjälp! Vilken färg ska jag välja?
Ska (förmodligen) bli en Discoverer Tee, samma som den med trumpeterna högre upp i tråden.
Visa bifogad fil 36003
Eller ska jag göra nåt helt annat tycker ni? Har ca 80 cm Mumin.
Är det mönstret som är "fel" eller var går det snett tycker du?Sydde en modifierad tröja av samma modell eftersom jag redan klippt ut delar till en i motsatt färgställning. Lade till mudd i ärmslut och nederkant men den blev inte hundra ändå. Mudden blev lite tight nedtill och bandkantaren bråkar med mej till kantbandet i halsringningen, tyget vill glida ur även fast jag sitter och petar in det med pincett och syr sakta
Den blev lagom lång i alla fall och sonen skrek waaaaooow när han fick den så en av oss är nöjda i alla fall(jag tycker mest den liknar en pyjamaströja..)
Visa bifogad fil 36034
Det är bergis mönstret. Är avritat enl konstens alla regler, sömsmån är tillagd på rätt ställen och allt sytt som det ska men ärmarna är helt off i längd, ca 5-6cm för korta utan att ens vara upplagda/fållade så jag lade till mudden dom är dock helt lagom i bredd. Sen är den lite märkligt bred i förhållande till längden också plus stor i halsringningen. Tänk dej billigaste tröjan du kan hitta på hm och torktumla skiten ur den och du får en kort bred tröja med brett axelparti.Är det mönstret som är "fel" eller var går det snett tycker du?
Jag har ett annat mönster på väg ihop med tygbeställning@Lazy Lady byt mönster skulle jag säga. Jag har aldrig gillat Burdas mönster, dom har alltid vart knepiga i passform tycker jag. Runi och hallonsmula gör bra barnmönster, finns att köpa som fysiskt mönster om man inte vill hålla på med pdf. Kommer dock inte ihåg på rak arm vilka som är återförsäljare.
Det va inte kantbandet som gled utan själva tröjan som ville halka ur bandkantaren. Har en sån kantbandsvikare man sätter med typ häftmassa/tejp om man inte har en covermaskin. Är dock inte helt nöjd med den eller så gör jag fel helt enkeltBrukar dessutom vara lättare att bandkanta med mudd istället för trikåmen vill man gärna ha trikå kan man spraya stärkspray eller sy en overlocksöm utmed ena kanten för att få det stadigare och mer lätthanterligt.
Vad säger ni om overlockmaskiner? Är det ett ”måste”? När man läser på nätet verkar alla ha en och vissa verkar tycka att det är omöjligt att sy kläder utan den.. jag tycker visserligen att det är jättekul att sy kläder, men är ett relativt nytt intresse för mig. Dessutom bor jag i en liten lägenhet och som jag förstår det bör man kunna ha båda maskinerna framme samtidigt... inte att förglömma kostnaden för den också.. och alla trådar, nålar och knivar som ska bytas och fixas. Så vad säger ni - är det något jag bör införskaffa? Eller kan jag avvakta och se om intresset håller i sig? Någon här som syr kläder på enbart en vanlig maskin?
Jag fick min overlock för snart ett år sedan (ingen dyr sak) och älskar den.Vad säger ni om overlockmaskiner? Är det ett ”måste”? När man läser på nätet verkar alla ha en och vissa verkar tycka att det är omöjligt att sy kläder utan den.. jag tycker visserligen att det är jättekul att sy kläder, men är ett relativt nytt intresse för mig. Dessutom bor jag i en liten lägenhet och som jag förstår det bör man kunna ha båda maskinerna framme samtidigt... inte att förglömma kostnaden för den också.. och alla trådar, nålar och knivar som ska bytas och fixas. Så vad säger ni - är det något jag bör införskaffa? Eller kan jag avvakta och se om intresset håller i sig? Någon här som syr kläder på enbart en vanlig maskin?
Jag har både vanlig och Overlock, jag föredrar helt klart overlocken när jag syr i elastiska tyger och tycker man får finare resultat med den. Men den vanliga maskinen syr också väldigt fint och har många roliga sömmar så jag hade ju klarat mej på den egentligenVad säger ni om overlockmaskiner? Är det ett ”måste”? När man läser på nätet verkar alla ha en och vissa verkar tycka att det är omöjligt att sy kläder utan den.. jag tycker visserligen att det är jättekul att sy kläder, men är ett relativt nytt intresse för mig. Dessutom bor jag i en liten lägenhet och som jag förstår det bör man kunna ha båda maskinerna framme samtidigt... inte att förglömma kostnaden för den också.. och alla trådar, nålar och knivar som ska bytas och fixas. Så vad säger ni - är det något jag bör införskaffa? Eller kan jag avvakta och se om intresset håller i sig? Någon här som syr kläder på enbart en vanlig maskin?
Overlock används mest till trikå. Så syr man inte i trikå har man inget större behov av enJag har ingen overlockmaskin, har inte ens läst på om vad den är till för. Klarar mig utmärkt med en vanlig maskin. Syr allt ifrån historiska kläder till korsetter, toppar, klänningar, kjolar etc.