Tamråttor flyttar in

  • Övr. Djur
  • Trådstartare Trådstartare Osthyvel
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 72
  • Visningar Visningar 14 264

Bukefalos 30 år!

Blue drygt fyra månader gammal, lite tråkigt att hans uppfödare ska pausa sin uppfödning för han är en rejäl och go pojke som jag gärna haft fler av.

IMG_20240510_195855.jpg
 
Tydligen gammal tråd med alla fem bor kvar och mår bra. Fem vuxna herrar som äntligen slutat med tonårsfasoner och är helt underbara geleklumpar :love: En del av mig vill köpa större och bättre bur för att kunna köpa fler, och en annan vill bara ha dessa fem tills tiden avslutar en fin period eftersom de inte får den tiden det var tänkt från början. Heltidsarbete och fyra barn varann vecka ger inte mycket tid över men å andra sidan mår de bra så det är mina egna krav.

Här är "farbror" Melker, som visade sig vara en Himalaya istället för Siamese. Så kan det bli med genetik i praktiken :rofl:


IMG_20240911_102113099_HDR.webp
 
Någon annan bur blir det inte men upptäckte att kattlådor passar bra som säkerhetshyllor eftersom en av mina hanar börjar bli svagare i bakbenen och de gärna myser ihop i klumpar med risk för att någon trillar av platta hyllor.

När bilden togs är inte inredningen klar.
IMG_20241019_124812201.webp
 
Försökte skicka ett pm men det gick inte 😅Har ett importerat Tic Tac-hjul kvar från när jag hade mina tjejer som knappt är använt. Är det något du skulle vilja ha mot fraktkostnad? Full förståelse för att det kanske inte är av intresse.
Är inte hemma men det syns här.
 

Bifogade filer

  • Screenshot_2024-10-22-21-36-49-662_com.snapchat.android.webp
    Screenshot_2024-10-22-21-36-49-662_com.snapchat.android.webp
    136,4 KB · Visningar: 50

Liknande trådar

  • Min kisse föll ut från 3e våning!
  • Artros hos katt?
  • Ingenting går min väg just nu...

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

  • Lämplig kattras?
  • Kattbilder #10

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp