Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Tack, jag ska försöka!Låter fruktansvärt jobbigt med tröttheten, just det där att bara tanken på vila får en att nästan grina är allt för välbekant. Var rädd om dig och lyssna på kroppen![]()
Jamen julgransplundring har jag hört talas om! Julgransskakning däremot, det lät betydligt mer äventyrligt!
Ja, jag tänkte att jag kanske skulle göra ett besök hos läkaren ifall det inte känns bättre om ett par dagar. Det var jättelänge sedan jag kollade upp något överhuvudtaget, och jag har haft en omgång anemi i mina dagar, så det är nog inte en helt dum idé faktiskt. Avskyr att gå till läkaren dock, och är rädd att inte bli tagen på allvar... De måste få hur många patienter som helst som klagar på trötthet såhär års! Nåja, jag får kanske försöka ändå!Men vad jobbigt att vara så trött! Har du koll på ditt Hb? Inte helt ovanligt att unga kvinnor hamnar lite lågt i Hb och det kan man bli väldigt trött av.
Kanske dags att gå till VC annars och kolla lite allmänna prover om du varit ovanligt trött en längre tid utan uppenbar anledning?
Hoppas det blir bättre!
Burpees är INGENS favoritövning tror jag! Men jäklar så effektiva de ärDramatisk morgon... Ringde veterinären igår om hästarnas vaccination, och fick då beskedet att de skulle planera in mig idag, men kom det något akut så fick det så klart gå före. Räknade med att de skulle komma på eftermiddagen/i kvällningen, och tänkte därför passa på att rida häst nummer ett och tömköra häst nummer två innan dess. Men sen ringde de och ville komma redan på morgonen. Skönt visserligen, eftersom det helt garanterat skulle bli av idag då.
Tömkörde shettisen en halvtimme innan veterinärbesöket och tro inte utan att hans träns bara sprack helt utan anledning mitt under rundan?Det följde med köpet och var gammalt och misskött, men jag trodde inte det bara kunde spricka så utan att han ens ruskade på huvudet? TUR att det hände där det inte är någon trafik, att han helt lugnt bara fortsatte gå som om ingenting och att det inte hände när flickan red...
Efter vaccinationen promenerade jag och ponny en halvtimme, var okej för veterinären. Hon behöver det mest psykiskt faktiskt.
Jag körde sen dagens pass på utmaningen. Burpees är verkligen INTE min favoritövning, jäklar vad hemsk den är!![]()
Tack, jag ska försöka!
Jamen julgransplundring har jag hört talas om! Julgransskakning däremot, det lät betydligt mer äventyrligt!
Ja, jag tänkte att jag kanske skulle göra ett besök hos läkaren ifall det inte känns bättre om ett par dagar. Det var jättelänge sedan jag kollade upp något överhuvudtaget, och jag har haft en omgång anemi i mina dagar, så det är nog inte en helt dum idé faktiskt. Avskyr att gå till läkaren dock, och är rädd att inte bli tagen på allvar... De måste få hur många patienter som helst som klagar på trötthet såhär års! Nåja, jag får kanske försöka ändå!
Burpees är INGENS favoritövning tror jag! Men jäklar så effektiva de är
Läskigt det där med tränset! Det hände mig när jag red en gång, nackstycket gick helt plötsligt av på mitten! Som tur är satt jag på en lugn ridskolehäst i ett lugnt ridhus, så det blev inte mer dramatiskt än att jag fick hoppa av och vänta medan ridläraren hämtade ett nytt träns![]()
Här har vi alltid sagt julgransskakning, trodde det ordet användes mer än julgransplundring faktiskt![]()
Aldrig hört! Det måste vara din värmländska som spökar igen![]()
Dag två genomförd, gjorde övningarna på släpets flak, med ett aggregat som surrade och gjorde att hela golvet vibrerade, var förvisso varmt och skönt.Shit pommes frites! Min mage värker, fast på ett bra sätt - träningsvärk here we come.
Använde magstödet och nog därför det känns lite extra.
Har bestämt mig för att ge den här 30-dagars utmaningen en chans till, förra gången kom jag till ca 15 dagen, nu ska jag banne mig klara alla...
![]()
Burpees är INGENS favoritövning tror jag! Men jäklar så effektiva de är![]()
Jo..men jag är hatad i laget när vi får välja varsin övning och jag bara "Burpees!!"
haha
Kanske får åka till gymmet själv ikväll. Maken har ont i nacken så jag ska försöka övertyga honom att det är dumt att träna, bättre att vila. Han jobbar som bilmekaniker så jobbet gör det antagligen inte bättre heller
Planen idag är ridning på lunchen (ska bli skitväder men ska försöka bortse från det) och sen gym ikväll. Vill marklyfta![]()
Nej gud, min kollega som jobbat som just bilmekaniker i sexton år klagade rätt friskt på hur mycket det sliter på rygg och nacke. Säg till honom att träning på det bara är dumt!
Idag är min sista lediga dag för imorgon börjar jag på mitt nya jobb.Avkomman är outsourcad så jag ska pyssla runt lite här hemma, dra på gymmet i eftermiddag och sedan köpa lite kläder. Hade hoppats på att kontorsvänliga kläder skulle materialisera sig i min garderob helt automagiskt, men det har inte hänt.
Träningen kommer att bestå av militärpress och marklyft, och kanske lite utfall. Planen är kort och effektivt, får se hur det går med en saken.I marklyftet ska jag som tyngst dra en femma på 105 kg vilket i så fall är reps-PB på den vikten.
![]()
Åh så spännande med nytt jobb!Lycka till med både det och klädinköpen
![]()
Tack! Tror jag behöver mer lyckönskningar till klädinköpen än till jobbet.Till det senare kommer jag ju få en handledare.
![]()
Burpees är INGENS favoritövning tror jag! Men jäklar så effektiva de är![]()
Jo..men jag är hatad i laget när vi får välja varsin övning och jag bara "Burpees!!"
haha
Tack! Tror jag behöver mer lyckönskningar till klädinköpen än till jobbet.Till det senare kommer jag ju få en handledare.
![]()