"Upp som en sol och ned som en pannkaka"

  • Dagbok
  • Trådstartare Trådstartare cewe
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 0
  • Visningar Visningar 213

Bukefalos 30 år!

Status
Stängd för vidare inlägg.
Så kändes det efter gårdagens ridlektion. Var på väg vända när jag såg jag var uppsatt på tant Nina (förstår inte varför när M verkligen vill jag ska rida dressyren på söndag?)
När det sen var galopparbete på volt ????? som stod på lektionen, hej hopp var roligt.

Känslan var ok när lektionen börja, hon gick både få i rätt gångart och att svänga där jag ville. Första varvet i övningen gick kanon, sen tyckte tant att vi gjort det här så det räcker nu. Försökte bli bestämd och nästan lite arg på henne men började bara asgarva i ren frustation. Sen gick det ju inte rida alls :cool:
Sen att jag hade sån jävla träningsvärk i låren och ja överallt gjorde inte saken lättare. Det gick inte jättebra för gruppen överlag, tror den här övningen var i svåraste laget.

Lite positivt från gårdagen, jag orkade utan problem lyfta upp sadeln på översta hängaren. Gymträningen ger resultat. Samt att mina ben är lika långa igen efter behandlingen :bump:
 

Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

  • Sommarridning igen
  • Ridtvivel
  • Fyra ridlektioner
  • Veckans ridning och beslut

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

  • Valp, tips och råd
  • Valp 2026

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp