Sambon berättade nyss att nya studenter på universitet/ högskola inte klarar målen pga för dåliga språkkunskaper. Jag antar att Internetåldern börjar visa sitt rätta jag 
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Sambon berättade nyss att nya studenter på universitet/ högskola inte klarar målen pga för dåliga språkkunskaper. Jag antar att Internetåldern börjar visa sitt rätta jag![]()
Det är, enligt mig, en verklig förenkling av problemet. Som jag ser det är det snarare ett resultat av en allt sämre grund- och gymnasieskola där lärare kämpar sig fram med orimlig arbetsbelastning, fler elever per lärare, dålig arbetsmiljö för alla inblandade etc. Nu avslutade jag min gymnasieutbildning för sex år sedan, men jag kan inte minnas att mina inlämningsuppgifter någonsin blev språkligt rättade, förutom i språkkurser..Sambon berättade nyss att nya studenter på universitet/ högskola inte klarar målen pga för dåliga språkkunskaper. Jag antar att Internetåldern börjar visa sitt rätta jag![]()
Slösurfar innan det är dags att äta lite lunch. Middagen blir sen idag, först 18.30 är buffén på båten...
Det hände redan när jag pluggade 2005-2009Sambon berättade nyss att nya studenter på universitet/ högskola inte klarar målen pga för dåliga språkkunskaper. Jag antar att Internetåldern börjar visa sitt rätta jag![]()
Samma här.Jag köper till katten. Alla andra har jag gett upp. Brukade köpa bara till de jag firade jul med, men nja, nu är de flesta tonåringar och ärligt de andra barnen vill ha saker som jag inte direkt budgeterat för.![]()
Och för mig skulle halv sju vara en ganska lagom tid att äta på. Dvs varken för tidigt eller för sent.Intressant så olika man kan tycka. För mig vore 18.30 en väldigt tidig kvällsmatstidOftast äter vi kvällsmat någon gång mellan 20.30 och 21 men ibland framåt 22-23-tiden
![]()
Målade naglarna i går kväll. Jättefina då. Nu ser de redan helt bedrövligt ut. Förstår inte hur folk kan ha så fina naglar flera dagar i rad![]()
Har både underlack och överlack. Det hjälper lite men inte mycket. Kanske är själva nagellacket som är dåligt? Haft det i flera år.Underlagt, bra nagellack och överlack?
Och för mig skulle halv sju vara en ganska lagom tid att äta på. Dvs varken för tidigt eller för sent.
Min sambo pratade nyss med veterinären. Marsvinet har inflammation i tarm och bukspottkörtel samt förtjockning av tarmväggen. Han äter inte utan får tvångsmatas.
Vi har bestämt att låta honom somna in. I samma veva bestämde vi att göra oss av med det andra marsvinet med, istället för att skaffa ett nytt.
Det är jobbigt, men jag tror ändå det är det bästa för alla.
Har både underlack och överlack. Det hjälper lite men inte mycket. Kanske är själva nagellacket som är dåligt? Haft det i flera år.
Lite både och. Det flagnar fort men nöts också fort, blir som repor längst upp på nageln.Testa att byta! Flagnar det eller nöts det bort i topparna?
Äter i vanliga fall runt 17-17.30Intressant så olika man kan tycka. För mig vore 18.30 en väldigt tidig kvällsmatstidOftast äter vi kvällsmat någon gång mellan 20.30 och 21 men ibland framåt 22-23-tiden
![]()