Sv: Vikttråden 2014
Klart du får vara med!

Vissa här i tråden behöver bara tappa några trivselkilon, en del andra av oss har ganska många trivselkilon
När det gäller mig själv kan jag identifiera mig ett sluta-röka-citat jag hittade: "Det är busenkelt att sluta röka, jag har ju gjort det flera gånger"
Vad jag vill säga är: banta inte!! Jag har bantat mig till min grava övervikt, kan jag säga. Bantar ner 5 kg, går upp 10, bantar ner 10 kg, går upp 20, och så vidare. Tillslut hamnar man i ett läge där det känns som att enda lösningen att behålla vikten är att leva på buljong och sallad resten av livet. Vilket ju inte är fallet, det är balansen som är det svåra att hitta.
Du har ju inte så många kilon att gå ner, och om du bara vill hålla dig i trim inför en framtida graviditet så skulle jag rekommendera dig att i första hand skaffa en personlig tränare. 7 kg på 2 år är inte så mycket, och det är den fysiska formen inför graviditeten som är det viktiga, inte antalet kilon. Klart att du kan banta bort 7 kg i vatten och muskler, men har du bantat bort muskelmassa så kommer fettförbränningen att gå ner och din kropp kommer vara i ännu sämre beredskap.
Invägning är bäst att göra en gång i veckan eller en gång i månaden. Väg dig naken på morgonen innan du har ätit och druckit och efter att du har gått på toa, så får du en rättvis siffra. Och glöm inte att mäta, speciellt om du tränar.