Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Hoppar gärna in här! I år börjar jag (för ca hundrade gången) mitt kämpande mot ett hälsosammare liv! Har i yngre tonår lidit av stora problem med mat, gått från det till vältränad och stark - men nu har jag hamnat i en dålig period där jag gått upp alldeles för mycket. Har inte vågat väga mig än, men började min träning igår, så imorgon kanske det sker!
- men det är ca 15 kg som ska bort iaf!
Jag har väldigt svårt för att känna hunger- samt mättnadskänslor sedan min ätstörning - och har därför tappat omdömet om vad en "normal" portion är. Antingen glömmer jag helt bort att äta och kommer på kl 20 att jag bara hällt i mig 3 koppar kaffe, eller så äter jag lika mkt som min sambo som har ett väldigt fysiskt krävande jobb (dvs aaaalldeles för mkt för att vara stillasittande student) Så ett av mina mål är att hitta en bra balans för mig själv!
Slänger ut en fråga kring det här med maten; jag är som sagt väldigt dålig på att äta kontinuerligt, finns det någon typ av måltidsersättning som är bra att kombinera med vanlig mat? Så att jag exempelvis tar ersättning vid lunch, men vanlig frukost + middag. Har fått för mig att måltidsersättningar endast är optimalt när det ersätter all mat, men det kanske är helt fel?Känns som jag nu i början skulle behöva en liten "genväg" för att sätta rutinerna att äta 3 ggr per dag.
Jag har bytt ut min lunch mot antingen proteinshake eller kvarg (arlas drickkvarg jordgubb/granatäpple är mums!) ev havregrynsgröt i micron, snabbt o enkelt!
Jag har problemet att jag gärna äter för mkt eller för dåligt till lunchen. Hellre äter jag mer till middagen sen![]()
Enligt min app har jag ca 1000 kcal kvar att äta idag (ridit långtur och gått lite så "tjänat" in lite) och det suger i chokladtarmen att åka ner på hemmakväll och köpa marabous nya choklad med japp i. Jag har ju massa att äta upp för tycker min hjärna... Snälla, pepp för att jag ska låta bli![]()
Jobbigtvet hur det är, jag har haft så med frukosten. spelade ingen roll vad jag åt till frukost om det var smörgås fil yoghurt eller annat, magknip nästan direkt. Speciellt om jag åt inom 2 timmar efter det jag gick upp. Ibland gick det bra men oftast inte.
Pallar inte träna idag, Skittrött så får bli både träning och ridning imorgon. Har dock cyklat i 17 min och sen promenad i totalt 45 min idag så det är lite iaf![]()
Det är jättejobbigt. Igår mådde jag så fruktansvärt illa för att jag inte kunde äta. Jag blir nämligen otroligt illamående när jag inte äter hela tiden, men samtidigt får jag ont i magen om jag äter. Vi får se vad läkaren säger.
Sambon har sagt att han ska laga massor med bra mat nästa vecka då han är hemma och jag ska vara på jobbet en hel del. Blir säkert mycket bättre än att äta McDonalds och kakor!
Ska väga mig imorgon, men tycker inte att det ser helt tokigt ut på bild i alla fall. Troligtvis är det så att jag inte ska gå ner så mycket mer, men måste jobba på att få lite muskler. BläGe mig styrka.
En seriös fundering från en som som överväger att ansluta sig till tråden - känner ni verkligen att den här tråden är ett stöd för er i er viktnedgång med alla skriverier om godis, chips och annat onyttigt?
[...]
Det viktigaste är att jag lyckas förändra mina matvanor och mitt sug till något mer långsiktigt hållbart.
Magkatarr?
@Springsteen tycker också att låter som magkatarr.
Här går den lite bättre. Äter tyvärr fortfarande en del godis, men lite mindre än innan. Dessutom hinner jag faktiskt bli hungrig mellan måltiderna och det känns bra. Det var längre sedan sist (läs långt innan jul). Motionen är fortfarande katastrof, men det blir bättre efter att jag flyttat. Hinner inte riktigt rida mitt i pack och flyttkaoset.