Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jag börjar känna mig rätt hopplös.. Jag har ändrat min kost till bättre mat, mycket vegetariskt, mycket grönsaker, mestadels hemlagat och jag äter mindre portioner än innan. "Unnar" mig inte alls lika mycket som innan, alltså skräpmat på helgerna och frosseri. Jag rör på mig mycket mer och sover bättre, stressar mindre.
Men INGENTING händer. Vi pratar noll viktnedgång, emellanåt UPP istället. Ingen förändring i kroppsmått. Ingenting händer ALLS!
Jag känner att luften går ur mig, och jag vet att det ibland går långsamt och att det är andra saker som räknas också inte bara kg men nu har jag hållt på sen Januari och inte ett enda jävla kilo ner som jag inte går upp igen veckan efter. Oavsett vad jag äter, hur jag äter.
Var hos läkaren i Februari för sköldkörtel prover då jag hade andra symptom men det var inget fel och alla andra värden var också bra så det verkar ju inte vara nåt rent fysiskt fel...
Jag trivs inte i kroppen jag har men ingenting förändrar någonting! Just nu vill jag bara gråta och jag känner mig så himla hopplös...
Använder Lifesum och loggar och väger all mat inklusive oljan eller smöret som jag steker i så det torde stämma ganska bra.. äter inte så mycket bönor och linser utan mer grönsaker. Undviker snabba kolhydrater som vitt ris och pasta, äter inte bröd alls då jag är glutenintolerant och äter jag ris är det fullkorn, svart eller rött. Ligger på mellan 1400-1500 kcal kan inte äta mindre för då knasar min Chrons ur, vet liksom inte vad mer jag ska göra!Räknar du kalorier eller höftar du bara? För risken är ju att du (trots rent tekniskt äter bättre mat) får i dig mer än du behöver. Vegetariskt kan vara lurigt! Vissa grönsaker innehåller grymt mycket mer kalorier än man tror. Bönor, är en sådan sak.
Använder Lifesum och loggar och väger all mat inklusive oljan eller smöret som jag steker i så det torde stämma ganska bra.. äter inte så mycket bönor och linser utan mer grönsaker. Undviker snabba kolhydrater som vitt ris och pasta, äter inte bröd alls då jag är glutenintolerant och äter jag ris är det fullkorn, svart eller rött. Ligger på mellan 1400-1500 kcal kan inte äta mindre för då knasar min Chrons ur, vet liksom inte vad mer jag ska göra!
Absolut, jag är medveten om att de medicinska problemen kan göra det svårare men med tanke på att jag enligt Fitbit bränner i snitt 2500 kcal om dan; går i snitt 12000 steg om dagen, joggar 2 ggr/ vecka och gruppklasser som spinning, bodypump eller shape 1-2 ggr/vecka. Är 168.5 cm och väger just nu 76 kg så 1500 kcal borde inte göra att jag inte går något öht.. det är så himla frustrerande.. känns som att nån tvångsmatar mig i sömnen eller nåt!Svårt det där, speciellt om det finns medicinska saker man måste hålla efter också. Motionerar/tränar du tillräckligt för att få till de där minus 500 kcal då? För beroende på hur lång du är/nuvarande vikt kan ju 1500kcal vara mycket!
Här händer ingenting. Har tagit sköldkörtelprov och väntar på svar.
Får väl se vad det visar.
Slapp du slåss med myggen? Hujeda mig vad mygg det var här, hundarna fick knappt stanna för att kissa för så fort man var stilla så var jag täckt i mygg! Urrk.Veckovägning idag som visade -1,2 kg
Total viktnedgång är -33 kg.
Varit ute på 70 min promenad i skogen med mini i barnvagn och vovven. Blir satans tungt i uppförsbackarna att behöva trycka på 30 kg framåt men det ger muskler
Kan hända att jag kör ett kortare pass crosstrainer senare när det är lite svalare väder. Imorgon satsar jag på simning![]()
Slapp du slåss med myggen? Hujeda mig vad mygg det var här, hundarna fick knappt stanna för att kissa för så fort man var stilla så var jag täckt i mygg! Urrk.
Simning lät skönt, måste kanske kolla upp vad det kostar här.![]()
Åh så mysigt! men ja, verkligen en annan typ av skog här! Tror det var extra hemskt för det har regnat nu sen och det brukar ju kunna vara lite galet då!Simning är överlägset på sommaren!
Man slipper svettas, bli varm och klibbig, skonsamt mot kroppen och man kan sätta sig och bli lealös i bastun en stund efteråt
Har ni inga gratisbad på sommaren? Vi har två ställen i närheten där man får bada gratis på sommaren. Närmaste stället öppnade idag så tänkte testa att ta ett pass där någon dag
Tror jag såg en mygga
Men du kanske har en annan typ av skog? Tänker att du bor mer norrut än mig.
Vi traskar runt i den här skogen på motionsspåren/stigarna![]()