Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Lill-tipset: Bort med sockerfri läsk! Den smakar sött, men är inte söt och det triggar suget.
Jag fick väldigt ont i senan som går mellan hälen och tårna, kan man säga. Fotvalvet kollapsade och jag kunde inte gå mer än 30 min utan att få ont, och då gjorde det riktigt ont! Tack vare stötvågsbehandling blev jag bra efter 1 års problem, men har man fått det en gång så är risken större att man får det igen så jag måste trappa upp sakta. Har speciella fotbäddar och så, men ändå.
Tyvärr kan jag inte simma. Eller ja, jag kan simma, men jag vågar inte visa mig i baddräkt. Det är också en dröm, men just nu funkar det inte.
Jag tror det är svårt att sluta med allting man gillar på en gång. (Å andra sidan har jag aldrig pratat med en dietist eller läkare så jag vet inte om de brukar säga att man ska fortsätta med godis.)
Godis är ju dessutom fullt möjligt att hålla på en lagom nivå (för många i alla fall), jag är fullt kapabel att äta 1/3 påse godis och glömma resten i något skåp, (men den där 1/3 hade varit svårt att låta bli den dagen i månaden som jag får total godiscraving, iofs tycker jag den mildras av järntablett på 100g och vatten, men inte helt) eller långsamt knapra en chokladkaka över ett par veckor. (Jag är lite rund ändå måste jag såklart tillägga, för stora portioner tror jag.)
Varför fortsätter du att skriva om en diet (lchf) när du fått förklarat för dig att det inte är aktuellt iom att TS har en ätstörning? Om du vill prata om dieter så finns det en tråd om det här: http://www.bukefalos.com/threads/angaende-metoder-att-forlora-vikt-mm-mm.1270440/Apropå debatten socker/kolhydrater, en färsk statligt finansierad undersökning från USA:
http://annals.org/article.aspx?articleid=1900694
Rolle
Still losing weight on fat![]()
Varför fortsätter du att skriva om en diet (lchf) när du fått förklarat för dig att det inte är aktuellt iom att TS har en ätstörning? Om du vill prata om dieter så finns det en tråd om det här: http://www.bukefalos.com/threads/angaende-metoder-att-forlora-vikt-mm-mm.1270440/
Därför att när vi blev rädda för att äta fett så ökade socker/stärkelseintaget istället. Det är alltid bra att ta reda på faktavilket brukar öka motivationen och chansen att sluta med det som gör kroppen sjuk
Rolle
Har du egen erfarenhet av ätstörning?
Givetvis ska jag lägga länken i den andra tråden ocksåDärför att när vi blev rädda för att äta fett så ökade socker/stärkelseintaget istället. Det är alltid bra att ta reda på faktavilket brukar öka motivationen och chansen att sluta med det som gör kroppen sjuk
Rolle
Därför att när vi blev rädda för att äta fett så ökade socker/stärkelseintaget istället. Det är alltid bra att ta reda på faktavilket brukar öka motivationen och chansen att sluta med det som gör kroppen sjuk
Rolle
Av erfarenhet vet jag att den enskilt största hjälpen vid olika "störningar" är motivationen.![]()
Av erfarenhet vet jag att den enskilt största hjälpen vid olika "störningar" är motivationen.![]()
Det känns som att du raljerar kring och är rätt okunnig gällande ätstörningar. Sätter du citationstecken kring "cancer" också?