@LindgrenV Är det verkligen ätstörningen? Ingen vill väl gå upp i vikt av en medicin?
@cili Lagras det vitaminer i kroppsfettet?
@cili Lagras det vitaminer i kroppsfettet?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Lita på sjukgymasten. Nu var det ett tag sedan jag träffade dig, och då var du väldigt väldigt mager. Men jag kan nog mycket väl tänka mig att det sjukgymnasten säger stämmer till 100%. Därför ska du inte heller dra in på maten - du behöver den!Något helt annat, var hos sjukgymnasten på psyk, fick göra en självskattning på hur min kropp ser ut, det fanns bilder på kroppar från 1-9 där 1 var helt otroligt mager, anorektisk,typ döende, så som jag antar att jag såg ut förr fast jag inte såg det då. Och sen 9 som var väldigt, väldigt överviktig. Jag valde att jag ser ut som en nummer 6 men känner mig som en 9a. När sjukgymnasten skulle göra sin bedömning pekade hon på bild nummer 2 och sa att jag låg på den nivån men att det lutade mer åt nummer 1 än åt 3. Tjejen på bild två var så uppenbart sjuk och mager, riktigt, riktigt sjuk. Jag kan inte ta in det, är jag verkligen så smal? Så sjukt att jag tror att jag är så mycket större, hon sa att om vi frågade vem som helst på stan så skulle alla hålla med om den bilden. Är jag alltså smal fortfarande? Kan inte fatta det.
Skriver under på detta.Precis! Och ger man inte kroppen det den behöver (dvs FÖDA) så kan man leta i skyarna efter musklerna. Och @Qelina med tanke på att det gått så långt med din anorexi och undervikt så har du inte så mycket av den grundstyrkan din kropp behöver, och för att bygga upp den måste du också mata kroppen. Det betyder inte att dra in kvällssmörgåsarna, utan på att jobba ytterligare på att lägga till födoämnen till kosten. Du är inte frisk och fortfarande underviktig - alltså behöver du ALLT du stoppar i dig.
Ja, det är det. Det är ätstörningen! Det syns väldigt tydligt på dina inlägg när det är ätstörningen som säger sitt, för det skiljer sig så otroligt mycket mot ett friskt tänkande. Just nu är du i en process där du SKA gå upp i vikt - alltså ska du inte börja mixtra med att ta bort födoämnen när du gör det. För du motverkar du hela processen. Medicin eller ej.@LindgrenV Är det verkligen ätstörningen? Ingen vill väl gå upp i vikt av en medicin?
@cili Lagras det vitaminer i kroppsfettet?
Angående middagen skulle jag som grötälskare och kvargälskare välja gröten eller kvargenJag funderar lite på vad jag ska äta till middag.. Har så mycket att välja på för en gångs skull och är lite småsugen på allt
Bovetegröt med jordgubbssylt och mjölk
Omelett med slaktarkorv (99% kött!)
Kokt ägg, broccoli och aioli / majonnäs
Citronkvarg med frysta hallon
Stekt ägg och bacon
Har även frysta matlådor bestående av köttfärsgryta, men de är mest nödfallsmat![]()
Angående middagen skulle jag som grötälskare och kvargälskare välja gröten eller kvargenMen det kanske inte är det mest optimala utan kanske någon lagad mat? Fast som vegetarian är ju de alternativen bäst ur min synvinkel också då de inte innehåller något kött.
Då tycker jag du kör på det du är mest sugen på! Ta det du gillar mest och vill ha just nu!Kvarg eller gröt räknas väl in som frukostmat hos gemene man, men med tanke på att jag inte har några problem att äta middagsmat till frukost och frukost till middag så borde det inte spela så stor roll kan man ju tycka - får ju fortfarande i mig samma sak. Till lunch åt jag revbensspjäll så jag har redan ätit lagad mat idag![]()
Japp, bland annat d-vitamin lagras i kroppsfettet. Och dom fettlösliga vitaminerna kräver fett för att kunna tas upp.@LindgrenV Är det verkligen ätstörningen? Ingen vill väl gå upp i vikt av en medicin?
@cili Lagras det vitaminer i kroppsfettet?
Bra att du fick ett bra sätt att börja fundera över det där! Har sett det flera gånger på tv (nu minns jag inte vad programmet heter, men det är ett där en väldigt smal person och en väldigt överviktig person får byta diet i någon vecka och så är det en kille som pratar med dom om konsekvenserna av den diet de vanligtvis följer, någon annan kanske kan fylla i titeln åt mig?), och det verkar vara en liknande upplevelse som din varje gång - att det är svårt att ta till sig. Där har dom även tagit bilder av personen på specifika kroppsdelar, vilket gett mer distans till hur kroppen faktiskt ser ut när man inte tydligt kan se att det är en bild på sig själv (eftersom huvudet inte syns).Något helt annat, var hos sjukgymnasten på psyk, fick göra en självskattning på hur min kropp ser ut, det fanns bilder på kroppar från 1-9 där 1 var helt otroligt mager, anorektisk,typ döende, så som jag antar att jag såg ut förr fast jag inte såg det då. Och sen 9 som var väldigt, väldigt överviktig. Jag valde att jag ser ut som en nummer 6 men känner mig som en 9a. När sjukgymnasten skulle göra sin bedömning pekade hon på bild nummer 2 och sa att jag låg på den nivån men att det lutade mer åt nummer 1 än åt 3. Tjejen på bild två var så uppenbart sjuk och mager, riktigt, riktigt sjuk. Jag kan inte ta in det, är jag verkligen så smal? Så sjukt att jag tror att jag är så mycket större, hon sa att om vi frågade vem som helst på stan så skulle alla hålla med om den bilden. Är jag alltså smal fortfarande? Kan inte fatta det.
Det bidde grötDå tycker jag du kör på det du är mest sugen på! Ta det du gillar mest och vill ha just nu!
Och om jag inte minns fel är en av de vanligaste bieffekterna till d-vitaminbrist inget mindre än .... Depression!Japp, bland annat d-vitamin lagras i kroppsfettet. Och dom fettlösliga vitaminerna kräver fett för att kunna tas upp.
Stoppar in lite citat här:
"De fettlösliga vitaminerna innefattar A-, D-, E- och K-vitamin. Samtliga dessa vitaminer måste lösas upp i fett under matsmältningen. Annars tas de inte upp av kroppen, utan passerar istället rakt ut genom tarmen.
En av de första biverkningar man drabbas av vid en extremt fettfattig kost är att upptaget av de fettlösliga vitaminerna minskar. Det är därför viktigt att äta fett i samma måltid som de fettlösliga vitaminerna." Länk
"Fyra vitaminer är fettlösliga - A, D, E och K - och finns mest i feta livsmedel som oljor, mjölk, fet fisk." Länk
"Överskottet av de fettlösliga kan lagras i kroppsfettet medan de vattenlösliga försvinner med urinen." Länk
Supersize vs superskinny!Bra att du fick ett bra sätt att börja fundera över det där! Har sett det flera gånger på tv (nu minns jag inte vad programmet heter, men det är ett där en väldigt smal person och en väldigt överviktig person får byta diet i någon vecka och så är det en kille som pratar med dom om konsekvenserna av den diet de vanligtvis följer, någon annan kanske kan fylla i titeln åt mig?), och det verkar vara en liknande upplevelse som din varje gång - att det är svårt att ta till sig. Där har dom även tagit bilder av personen på specifika kroppsdelar, vilket gett mer distans till hur kroppen faktiskt ser ut när man inte tydligt kan se att det är en bild på sig själv (eftersom huvudet inte syns).
Uppenbarligen är det så det ligger till, att du motsvarar bild två. Försök att tänka på det när ätstörningen bråkar med dig när du ska äta, för den ljuger dig rakt upp i ansiktet när den säger att du motsvarar någon bild med högre siffra.
Ja! Så heter det!! Som jag funderade utan att lyckas få upp det i huvudet hahaSupersize vs superskinny!
Haha, ja supersize vs superskinny är det. Jag har tänkt på det programmet ibland och då tycker jag så synd om den stackarn som skulle byta kost med mig. Samma mat vid samma tider dag ut och dag in, ingen annan variation än äpple eller päron på kvällen och oftast kör jag samma där hela tiden också så det blir inte mycket variation och ingen lagad mat alls. Den stackarn som skulle byta med mig skulle nog tycka väldigt synd om sig själv ganska snabbtBra att du fick ett bra sätt att börja fundera över det där! Har sett det flera gånger på tv (nu minns jag inte vad programmet heter, men det är ett där en väldigt smal person och en väldigt överviktig person får byta diet i någon vecka och så är det en kille som pratar med dom om konsekvenserna av den diet de vanligtvis följer, någon annan kanske kan fylla i titeln åt mig?), och det verkar vara en liknande upplevelse som din varje gång - att det är svårt att ta till sig. Där har dom även tagit bilder av personen på specifika kroppsdelar, vilket gett mer distans till hur kroppen faktiskt ser ut när man inte tydligt kan se att det är en bild på sig själv (eftersom huvudet inte syns).
Uppenbarligen är det så det ligger till, att du motsvarar bild två. Försök att tänka på det när ätstörningen bråkar med dig när du ska äta, för den ljuger dig rakt upp i ansiktet när den säger att du motsvarar någon bild med högre siffra.
Om man tänker att det är quornfärs (är vegetarian) så ser det väldigt smarrigt ut. Skulle också vilja kunna äta sådan mat.Nu när jag ändå fotat dagens middag kan jag lika gärna lägga upp den här också:
![]()
Så fantastiskt gott med köttfärssås med mycket cayennepeppar
Igår såg det dock ut såhär:
![]()
(Vi var två personer, skulle på bio och hittade en extraprisvagn... snacka om att vi har godis så det räcker ett bra tag framöver)
Det är fritt fram att tänka så, för det skulle lika gärna kunnat varit det (var vegetarian i sex år och åt himla mycket quornfärssås då). Det känns riktigt bra att se dig skriva de där orden, att du vill kunna äta en viss maträtt. Med vilja och mål kommer man långt! (med Vilja ocksåOm man tänker att det är quornfärs (är vegetarian) så ser det väldigt smarrigt ut. Skulle också vilja kunna äta sådan mat.