Aha, då är jag med på hur du tänker.
Jag tycker att second hand-butiker överlag fått ett uppsving på senare år, faktiskt. Tex Erikshjälpens butiker, de flesta känns fräscha, tycker jag. För visst, sunkiga butiker bidrar ju inte till att folk vill handla second hand.
Håller med där, t ex Facebooks Marketplace, de kategorierna verkar inte funka bra. Inte för mig iaf. Iofs verkar saker ligga kvar länge iaf? Så man kan söka efter det man vill ha. Tradera tycker jag funkar bra.
Jag gillar sorterat efter färg

. Efter att det först är sorterat efter typ av plagg, förstås. Annars blir det svårt.
Det här har jag också sett, det är bra!
Precis, jag tycker färg funkar bra. Och/eller typ av plagg.
--------
Kan det handla om att man förr såg det mera som skattjakt att handla second hand? Dvs man var förberedd på och ville gräva och leta efter fynd och avsatte en dag för skattjakt.
Medan nu handlar man second hand "som vanligt" och i dagens samhälle vill man att det ska gå fort?
Tråkig utveckling på ett sätt kan jag tycka, men naturligtvis bra också, men då behöver såklart butikerna kunna möta det behovet.