Man lär sigHaha Jo men så gjorde jag, hade verkligen ingen aning om vem jag skulle rösta på och tänkte att jag tar den enda som jag kan hitta någon som helst information om (som andra skrivit).Fattar inte hur ni andra kan ha en teori på ... Inget?
![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Man lär sigHaha Jo men så gjorde jag, hade verkligen ingen aning om vem jag skulle rösta på och tänkte att jag tar den enda som jag kan hitta någon som helst information om (som andra skrivit).Fattar inte hur ni andra kan ha en teori på ... Inget?
![]()
Alltså, jag övervägde ett tag att be våra LL:s att återuppväcka er. Blev ju ett heltidsjobb att läsa allt ni skrev i goda lyan.Du fick ju förmånen att hänga med mig och madalitso i goda lyanmen där är det inte på liv och död även om vi tjoar mycket där också
![]()
Tack, vad gulligt!Vill också passa på att tillägga att jag är imponerad av er båda @Islandshästryttare och @Harrysen! Tycker att ni båda gjorde det jättebra och jag hoppas att vi inte avskräckt er från att våga leka mer i framtiden
Nu ska jag fortsätta äta min middag![]()
Hon (HuvudLL @Myrten ) skrev ju något spännande vill jag minnasAlltså, jag övervägde ett tag att be våra LL:s att återuppväcka er. Blev ju ett heltidsjobb att läsa allt ni skrev i goda lyan.![]()
Du var jätteduktig ! På riktigt !Jag vill också säga att jag gjorde ärliga försök att dra egna slutsatser och skriva egna teorier de gånger jag röstade. Även om det blev lite svagt på fredagen så gjorde jag ändå mitt bästa inför alla röstningarna.
”För övrigt kom jag just på att jag ska omvandla @qitis till demon med möjlighet att gå bärsärk. Seså, nu är du demon och kan förse dig Q!”
Det har varit en lurig lek även för oss. Vi har fått läsa rollistan några gånger.Om jag fortsätter spinna på tråden.
Hur har det varit för er båda…liksom på ”andra sidan”?
Jag kan bara svara för mig, men det speciella med just denna lek var att väldigt mycket var nytt. Art och jag har gjort ganska många lekar tillsammans och de är alltid twistade på något sätt eller har nya roller. Men den här var lite annorlunda i och med att vi mer eller mindre tog bort alla goda specialroller och lade de förmågorna på föremålen samt införde dueller.Om jag fortsätter spinna på tråden.
Hur har det varit för er båda…liksom på ”andra sidan”?
Nej det gör vi väl inte?Seg läggning av ungarna här, så fick läsa den spännande duellen i efterhand.
Tack för en kul, om än väldigt förvirrande, lek.
Vi tar inte lika långt uppehåll till nästa gång va?
Haha, kanske ska akta dig för lekar med mig som LL om du vill ha enklare lekar. Jag är rätt analytisk lagd, och trivs (särskilt som god) bäst i lekar där det finns många möjliga scenarion som kan ha lett till ett visst utfall som man kan vrida och vända på för att lista ut folks roller, som du kanske märkde på mitt teoriande i denna leken. Tycker också det är kul med många specialroller, särskilt dom som inte används så ofta. Därför brukar mina lekar innehålla rätt mycket sånt. Höjdpunkterna är den jag höll i som hade en spelare som var ensam på en tredje sida och kunde vinna själv, som en del av de goda eller som en del av de onda, beroende på utfall i leken. Och senast var det en lek där alla hade specialroller på både onda och goda sidan, men rollistan var dold vid start och deltagarna fick bara reda på vilka roller utöver deras egna som fanns efterhand som folk lynchades och käkades, för då avslöjades även vilken den dödes roll var.Det låter bra att det finns enklare lekar också!![]()
För mig så var detta en lek som tog extra mycket tid, dvs jag brukar inte behöva lägga så mycket tid på teoriande och läsande. När det är större lekar (fler deltagare) och/eller mycket nytt/specialroller så brukar det ta mer tid eftersom det är mer att sätta sig in i, fler möjliga utfall osv. Sen hände det mesta mellan typ 20.45-21.30 så det blev ju väldigt intensivt och där tror jag att många (även erfarna) spelare tyckte att det var svårt att hänga med i svängarnaTack båda och sorry qitis att jag röstade på dig. Jag är inte avskräckt iallafall men däremot hade jag velat ha mer tid för leken än vad jag hade och ork för det blev svårt att hänga med i alla vändningar när jag skulle läsa ikapp allt på kvällarna. Att inte ens kunna gå in och läsa på dagen mer än innan jobbet gjorde att det kändes lite tufft att reda ut allt.
Ja det med tiden!?! Första dagen jag skulle rösta var det ju kaos, det hade varit lättare för mig om DL var klockan 14, typFör mig så var detta en lek som tog extra mycket tid, dvs jag brukar inte behöva lägga så mycket tid på teoriande och läsande. När det är större lekar (fler deltagare) och/eller mycket nytt/specialroller så brukar det ta mer tid eftersom det är mer att sätta sig in i, fler möjliga utfall osv. Sen hände det mesta mellan typ 20.45-21.30 så det blev ju väldigt intensivt och där tror jag att många (även erfarna) spelare tyckte att det var svårt att hänga med i svängarna
Men som sagt, både du och Harrysen var jätteduktiga!
Tipsar om att man kan lägga röst tidigt innan DL om man inte vet om man hinner sedan. (Look who is talkingJa det med tiden!?! Första dagen jag skulle rösta var det ju kaos, det hade varit lättare för mig om DL var klockan 14, typ.
Kom på nu att det hade kanske varit smart att läsa igenom någon gammal ulvlek först, men det kan jag ju göra nu!
Specialföremålen var svåra! Jag kämpade med att förstå rollerna så jag fick lägga föremålen lite åt sidan för att ha en chans att hänga med.
Ja, jag hade dåligt samvete fram till typ dagen för DL3 för att jag kände att jag verkligen inte haft den tiden jag hade velat ha. Kände mig helt lost och hade typ lika gärna kunnat heta "heffa-med-noll-koll"Ja det med tiden!?! Första dagen jag skulle rösta var det ju kaos, det hade varit lättare för mig om DL var klockan 14, typ.
Kom på nu att det hade kanske varit smart att läsa igenom någon gammal ulvlek först, men det kan jag ju göra nu!
Specialföremålen var svåra! Jag kämpade med att förstå rollerna så jag fick lägga föremålen lite åt sidan för att ha en chans att hänga med.
Tipsar om att man kan lägga röst tidigt innan DL om man inte vet om man hinner sedan. (Look who is talking) Man kan alltid ändra röst om man inser att den första var uppåt väggarna