Mycket ridning idag

Bukefalos 30 år!

Status
Stängd för vidare inlägg.
I förmiddags red jag A igen och det var vår första tur till ridhuset. Det tar nästan en halvtimme att skritta dit. Sen när man väl var där så red man en timme och sen skritt hem igen, totalt nästan två timmar.

Sen var det en vända hem som gällde och sen åkte jag till stallet med de 3 hopphästarna som jag ska passa några veckor i januari. Idag var det provridning av den hästen som kommer att hållas igång under de veckorna.

Han var verkligen så snäll som det hade sagts att han var, t.o.m. ännu snällare faktiskt. Men han är hög som ett hus och gången var ganska stor och lufsig jämfört med A och G. Han kändes i alla fall väldigt pålitlig och verkade inte vara någon som hetsade upp sig i onödan.

Det kändes lite nervöst att komma dit där alla är tävlingsmänniskor och rider tusen gånger bättre än jag. Men det känns som om de som är där är väldigt prestigelösa och okomplicerade att ha att göra med, åtminstone dem jag träffade. Så det blir nog bra.
 

Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

  • Livet och förändring
  • Den hemliga renhållningsdivisionen
  • Jag har det bra
  • Jag är inte psykpatient längre

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp