Midsommarblomster
Trådstartare
Just konceptet med Nissedörr och allt som kommer med det har för mig lite Halloween-varning, dvs något som främst pushas från affärer för att krasst sälja sakerMen visst, jag är väl för gammal för nymodigheter
Sedan tänker jag att en kan ju göra det hur enkelt och hur avancerat som helst, beroende på vad en vill (eller främst orkar då skulle jag väl säga).
Jag har egentligen ingenting emot nymodigheter, däremot lever vi ju i ett samhälle där de flestas bägare är rätt full redan och jag kan vara lite fundersam kring att det skapas fler normerande trender att hänga med på.
Men, som du säger! Det går att göra på många olika nivåer. Om vi nissebusar i år så blir det nog som förra året, att vi hittar på lite egna saker. Vi kommer nog inte köpa nissedörr någon gång, den skulle ändå fullkomligt demoleras av klåfingrig son som hade genomskådat bluffen på 2 röda