Och jag har upplevt tvärtom. Manliga gynekologer som bara kört upp ultraljudsstaven, gör inte alls ontBara lite OT
Jag har genom åren blivit bryskt och ovarsamt hanterad av kvinnor men aldrig av manliga gynekologer.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Och jag har upplevt tvärtom. Manliga gynekologer som bara kört upp ultraljudsstaven, gör inte alls ontBara lite OT
Jag har genom åren blivit bryskt och ovarsamt hanterad av kvinnor men aldrig av manliga gynekologer.
Sen finns det visst män som lyckas komma åt hormonpreparat för att vända på kastreringen.Kanske är ute och cyklar, men går det inte att kastrera kemiskt tillfälligt, som med hundar? Alltså att effekten avtar efter ett tag. Då följer så klart problemet med att avgöra hur länge kastreringen ska verka, hur många gånger man ska göra om det osv. Men kanske kan vara ett alternativ att arbeta med.
Sen tycker jag nog personligen att kemisk kastrering är ett vettigt alternativ för återfallsförbrytare.
Det handlar väl, i deras fall, inte om sexuell lusta utan om misogyni, kvinnohat, med sadistiska inslag. Kan de inte våldta så kan de fortfarande misshandla och mörda.Sen finns det visst män som lyckas komma åt hormonpreparat för att vända på kastreringen.
Nej forskning visar att det inte hjälper så väl med kemisk kastrering så vida personen själv vill verkligen sluta med skitet och väljer kastrering för dem vill själva få hjälp.
För övriga som inte vill bli av med sina böjelser har det visat sig att oftast har den sjuka förstås sina böjelser kvar och i många fall vill dem fortfarande leva ut sina fantasier och använder istället olika objekt att föra in i offret för att våldta istället. Kastrering är tandlöst i sådana fall.
Samma här. Hanteringen beror så klart inte på kön, jag har haft både bra och dåliga av båda könen. Den enda som verkligen plågat mig var en man, han försökte ta bort en polyp utan bedövning. Det gjorde så ont att han fick avbryta och remittera mig till ett sjukhus där det gjordes under narkos. Hon som opererade mig skakade bara på huvudet när hon fick veta hur han gjort.Och jag har upplevt tvärtom. Manliga gynekologer som bara kört upp ultraljudsstaven, gör inte alls ont![]()
Jag tror att en bidragande orsak till det är att många av oss inte litar på rättsväsendet. När nytorgsmannen släpps ut trots att han bedöms ha stor återfallsrisk- hur ska vi kunna lita på det?Just nu är det fullt pådrag på sociala medier efter en känd serievåldtäktsman som tyvärr flyttat till mina krokar. Jag följer det av olika skäl: dels vill jag veta hur han beter sig för att kunna vara vaksam, dels är det ett fenomen värt att vara medveten om. Ryktesspridning och förtal är enormt på nätet, jag tycker att det är hemskt samtidigt som jag förstår att de i hans närmaste geografiska omgivning är rädda och vill varna varann.
Och samhället kan inget göra förrän han begår ett nytt brott som gör att han hamnar i fängelse igen. Det är frustrerande men samtidigt, man kan inte låsa in psykiskt friska i förebyggande syfte.
Jag skulle själv kunnat bli dömd för förtal så som lagen ser ut i Sverige.Just nu är det fullt pådrag på sociala medier efter en känd serievåldtäktsman som tyvärr flyttat till mina krokar. Jag följer det av olika skäl: dels vill jag veta hur han beter sig för att kunna vara vaksam, dels är det ett fenomen värt att vara medveten om. Ryktesspridning och förtal är enormt på nätet, jag tycker att det är hemskt samtidigt som jag förstår att de i hans närmaste geografiska omgivning är rädda och vill varna varann.
Och samhället kan inget göra förrän han begår ett nytt brott som gör att han hamnar i fängelse igen. Det är frustrerande men samtidigt, man kan inte låsa in psykiskt friska i förebyggande syfte.
Fast om det finns en dom så är det ju inte förtal utan fakta.Jag skulle själv kunnat bli dömd för förtal så som lagen ser ut i Sverige.
Har två ytligt bekanta eller vad jag ska kalla det som även efter avtjänat straff inte får jobba med barn där jag tyckt det var lämpligt att föräldrarna till barn borde veta att inte lämna sina barn ensamma med personen ifråga.
Nu var senare gången så länge sedan så preskriptionstiden är ute men skulle göra det igen för kan jag rädda ett barn eller vuxen så är det värt fängelse för mig.
Lagen är ju helt vrickad i Sverige när jag kan bli dömd för förtal om jag skulle upptäcka att en nära vän ska gå ut på dejt med tillexempel spökmannen och jag säger det till henne vad han är dömd för.
Eller bli dömd för förtal om jag upptäcker att någon ens har tanke på att ha någon av mina ytliga bekanta som barnvakt.
Det är inte förtal om du nämner det för en kompis. Förtal kräver viss spridning, t ex om du sätter upp lappar på stan eller skriver på sociala medier.Jag skulle själv kunnat bli dömd för förtal så som lagen ser ut i Sverige.
Har två ytligt bekanta eller vad jag ska kalla det som även efter avtjänat straff inte får jobba med barn där jag tyckt det var lämpligt att föräldrarna till barn borde veta att inte lämna sina barn ensamma med personen ifråga.
Nu var senare gången så länge sedan så preskriptionstiden är ute men skulle göra det igen för kan jag rädda ett barn eller vuxen så är det värt fängelse för mig.
Lagen är ju helt vrickad i Sverige när jag kan bli dömd för förtal om jag skulle upptäcka att en nära vän ska gå ut på dejt med tillexempel spökmannen och jag säger det till henne vad han är dömd för.
Eller bli dömd för förtal om jag upptäcker att någon ens har tanke på att ha någon av mina ytliga bekanta som barnvakt.
Sprider man det, tex i sociala medier som många gör, så är det förtal trots att det är fakta.Fast om det finns en dom så är det ju inte förtal utan fakta.
Precis! Domen är dessutom allmän, vem som helst ska se den och läsa den. Det är mao inget "hemligt" man berättar om. Jag begriper verkligen inte hur detta kan ses som förtal och vara straffbart. Ett drev är en annan sak, så man får väl vara saklig i sin information.Det är inte förtal om du nämner det för en kompis. Förtal kräver viss spridning, t ex om du sätter upp lappar på stan eller skriver på sociala medier.
Ja såklart. Det är precis det som är problemet. Jag litar på rättssystemet men ser ett hål som skulle behövas täppas till. Jag skulle önska att vi hade nåt liknande som i Norge. Breivik dömdes till 21 års förvaring med möjlighet till förlängning 5 år i taget om han fortfarande bedöms som farlig. Nåt sånt även för t ex de här våldtäktsmännen/mördarna, förvaring även om det inte är 25 år men ändå med ny bedömning efter x antal år. Vad kallades han Nytorgsmannen? Han verkade ju knappt komma ut innan han våldtog igen.Jag tror att en bidragande orsak till det är att många av oss inte litar på rättsväsendet. När nytorgsmannen släpps ut trots att han bedöms ha stor återfallsrisk- hur ska vi kunna lita på det?
Nu är ju både hagamannnen fri och även bunkerläkaren, om ni minns dessa.
Båda gjorde ohyggliga brott. Så ja- de har avtjänat sina straff. Men ja- jag skulle vara orolig om jag bodde i närheten av någon sådan.
Man anses ju ha sonat sitt brott efter fängelsestraff. Och att sprida sådant via tex sociala medier kan ju skada personens anseende och rykte. Det är det som är förtal.Precis! Domen är dessutom allmän, vem som helst ska se den och läsa den. Det är mao inget "hemligt" man berättar om. Jag begriper verkligen inte hur detta kan ses som förtal och vara straffbart. Ett drev är en annan sak, så man får väl vara saklig i sin information.
Det kan vara förtal även om det är sant, det är det där syftet att sprida nedsättande uppgifter som är det som avgör.Precis! Domen är dessutom allmän, vem som helst ska se den och läsa den. Det är mao inget "hemligt" man berättar om. Jag begriper verkligen inte hur detta kan ses som förtal och vara straffbart. Ett drev är en annan sak, så man får väl vara saklig i sin information.
Det stämmer inte riktigt, även det kan vara förtal men du har rätt i att en faktor för hur allvarligt det bedöms är spridningen.Det är inte förtal om du nämner det för en kompis. Förtal kräver viss spridning, t ex om du sätter upp lappar på stan eller skriver på sociala medier.
Spelar ingen roll om det är sant eller inte med hur lagen ser ut i Sverige.Fast om det finns en dom så är det ju inte förtal utan fakta.
Nja, det är så teoretiskt. Om @nullo-modo skulle tala om för sin kompis vem hon just är på väg att dejta, jag vet inte hur det skulle kunna bedömas som förtal.Det stämmer inte riktigt, även det kan vara förtal men du har rätt i att en faktor för hur allvarligt det bedöms är spridningen.
Det är inte förtal om du nämner det för en kompis. Förtal kräver viss spridning, t ex om du sätter upp lappar på stan eller skriver på sociala medier.
Behöver inte vara på sociala medier, där emot kan det vara svårare att bevisa om den eller dom jag talar om det för är i ett fysiskt slutet rum.Det är inte förtal om du nämner det för en kompis. Förtal kräver viss spridning, t ex om du sätter upp lappar på stan eller skriver på sociala medier.
Tillämpningen av den lagen har helt gått överstyr, som t.ex. med komikern där han anmälde offren för att de berättat om hans övergrepp för andra och offren tvingades betala skadestånd till honom men polisutredningarna mot honom lades ned helt sjukt!Nja, det är så teoretiskt. Om @nullo-modo skulle tala om för sin kompis vem hon just är på väg att dejta, jag vet inte hur det skulle kunna bedömas som förtal.
KL
Cissi Wallin som redan blivit dömd för förtal har ett långt inlägg på insta om ”predikanten” som väcker oro i mina krokar nu. Hon är uppenbarligen helt orädd för att bli anmäld igen. Han själv skulle knappast göra det, men vemsomhelst kan anmäla och hon har många fiender.