Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
När jag var i Polen fick vi varningar via smsJapp vi är kvar i Leba till på Fredag då vi åker till Sopot.
Vi har koll på väderapparna och det verkar mest bli ”vanligt” sommarregn här.
Vi är alltså vid Östersjökusten.
Har inte riktigt greppat om det tillhör det varnade området.
Vi har inga fått.När jag var i Polen fick vi varningar via sms![]()
Det skulle jag också göra, funkade klockrent förra året så borde inte ändrats sedan dessVi har inga fått.
Bara om hårdare gränskontroller. Ser det som ett gott tecken![]()
Utomhuskabel ska räcka. Det kan behövas en såndär skarv med en ”vanlig” kontakt i ena änden och en såndär som husvagnar har i andra änden.Vad gäller för att koppla upp sig på el på camping? Vi har med oss adapter och förlängning med tillräckligt hög IP-klass och tänkte dra in till bilen där det ju är torrt. Får man ansluta ett vanligt grenuttag där och är det särskilda regler som gäller då? Måste vi ha en egen jordfelsbrytare med oss eller är uttagen normalt sett jordade? Jag ska ansluta en kylbox och ladda mobiler typ.
Vi tältar alltså, har ingen husvagn, men bil.
Toppen! Ja de kunde inte svara på om adapter behövs eller ej så kanske lika bra att köpa. Har med mig en (bygg-) elektriker så jag är trygg med att det blir säkert, men vill ha med mig rätt saker från början.Utomhuskabel ska räcka. Det kan behövas en såndär skarv med en ”vanlig” kontakt i ena änden och en såndär som husvagnar har i andra änden.
Utagen varierar mellan campingar.
Jordfelsbrytare sitter i elstolpen.
Tog bara en kort video och det kan jag ju inte ladda upp härJag har förresten varit på fricamping i skogen med @Wingates och de unga hundarna men vi var lite för dåliga på att fota(?). Det var i alla fall helt ljuvligt förutom att båda mina uppblåsbara liggunderlag har blivit otäta. Så märkligt, förra året höll de i flera dygn? Platsen finns inte med på de sidor jag har sökt på om fricamping, har ni tips på bra sajter som listar även mindre områden?
Vi har alltid adapter med. Har hänt både i Sverige och utomlands att man hamnar på ett ställe med bara vanlig stickkontakt.Toppen! Ja de kunde inte svara på om adapter behövs eller ej så kanske lika bra att köpa. Har med mig en (bygg-) elektriker så jag är trygg med att det blir säkert, men vill ha med mig rätt saker från början.
Läste någonstans att en adapter får vara max 2 m, sedan ska det vara samma "ingång och utgång" på sladden? Stämmer det?
Jag har förresten varit på fricamping i skogen med @Wingates och de unga hundarna men vi var lite för dåliga på att fota(?). Det var i alla fall helt ljuvligt förutom att båda mina uppblåsbara liggunderlag har blivit otäta. Så märkligt, förra året höll de i flera dygn? Platsen finns inte med på de sidor jag har sökt på om fricamping, har ni tips på bra sajter som listar även mindre områden?
Vi hänger hejvilt blöta kläder i vagnen och drar på avfuktingen (har också det genom acn)Om några dagar inviger jag våran lilla Kip 430Ska köpa en liten gasoldunk och en ordentlig förlängningssladd bara, sen är den klar att koppla in på campingplatsen vi ska stå på första dagarna. Visst ska man ha en trefaskabel, inte en vanlig?
(Om nån har tips på bra lösningar för att förvara potentiellt blöta ytterkläder så tas det tacksamt emot... Partnern tyckte att jag skulle ha dem i bilen, men då kommer de ju definitivt inte torka till dag 2 och 3. Har AC/avfuktare i vagnen som jag kan sätta igång för att torka upp)
Skönt att höra! Ska tävla i tre dagar och det ska regna hela tidenVi hänger hejvilt blöta kläder i vagnen och drar på avfuktingen (har också det genom acn)
Hänger även i förtältet men där torkar det aldrig helt.
Har även torkat blöt tvätt i vagnen i sommar.
Angående kabel kan det variera mellan campingar men merparten har trefas.
Nu vet jag inte hur just eran avfuktare funkar men med våran blir det svinkallt i vagnen. Vi drog på golvvärmen och då torkar det upp lite bättre och blir ett trevligare klimat.Skönt att höra! Ska tävla i tre dagar och det ska regna hela tiden![]()
Det är inte så mycket som kan "funka", det är en gammal primitiv vagn. Avfuktaren/AC fungerar, lamporna fungerar, kylskåpet fungerar. Det regnar inte in. Jag har inte kunnat testa gasolen, men den kan bara användas till matlagning ändå (har back up ifall det strular).Nu vet jag inte hur just eran avfuktare funkar men med våran blir det svinkallt i vagnen. Vi drog på golvvärmen och då torkar det upp lite bättre och blir ett trevligare klimat.
Rekommenderar verkligen att skaffa något typ av tält om det regnar mycket. Om det inte blåser allt för jäkligt så kan ett helt vanligt, simpelt, billigt partytält på 3x3 m duga. Det gör stor skillnad att ha en regnfri yta utanför dörren.
Om det är premiärturen så rekommenderar jag att ni provsover i vagnen en natt hemma först och kollar så allt funkar ordenligt. Inte kul att få en ”överraskning” mitt i natten.
Skönt när det inte finns så mycket som kan krångla.Det är inte så mycket som kan "funka", det är en gammal primitiv vagn. Avfuktaren/AC fungerar, lamporna fungerar, kylskåpet fungerar. Det regnar inte in. Jag har inte kunnat testa gasolen, men den kan bara användas till matlagning ändå (har back up ifall det strular).
Jag reser ensam och är inte i fysisk form att sätta upp markis/tält, tyvärr.
Ja den är från 83, och inte så tekniskt avancerad. Lagom för ossSkönt när det inte finns så mycket som kan krångla.
Trist att höra att du fortfarande har ont. Hoppas det ger med sig snart.