Bukefalos 30 år!

det finns spesiella små tandborstar man kan trä på fingret.

jag har en gammal tik som är jättebesvärad med tandsten. Det finns spesielt torrfoder som hjälper bra mot tandsten men hon måste äta et spesielt hjärtfoder. Dessutom är hon jättekräsen på ben. Ânda hon gillar är grisöron, men jag tror inte dom är bra för henne då dom är rökt, hon ska inte ha mycket salt för hjärtat. Vetrinären sa även at dom hjälpte minimalt med tandsten. Några tips om smaskiga ben med lite salt?

vad var det för nån spray man kunde använda? hördes jättebra ut!

om man har belägg som man inte kan ta bort själv lönar det sej at ta bort det, eftersom det är väldigt svårt at hålla undan det, då den har fått nåt at "väksa" på.
 
jag vet inte om du har testat märgben. Såna som finns i charken i affärerna. Mina hundar älskar dom. Antingen kan du koka dom eller ge dom råa.
 
Du kan förebygga tandsten genom att borsta tänderna regelbundet på din hund.
 

Liknande trådar

  • Hundfoder av olika slag
  • Foderalternativ till kräsen hund?
  • Stressad matte i foderdjungeln
  • För högt proteininnehåll?

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

  • Autistic meltdown
  • SHL 26/27
  • Vad ska min son betala?

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp