Fel svar! Nu måste jag ju välja själv
![]()
Ta den med två chili på. Teriyaki brukar vara lite jolmigt.
/chiligalningen
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Fel svar! Nu måste jag ju välja själv
![]()
Ja, det är just teriyaki som gör mig lite tveksam ... jag kör nog på panang.Ta den med två chili på. Teriyaki brukar vara lite jolmigt.
/chiligalningen
Jag brukar äta den med röd curry! (Eller ja. Brukar och brukar. Men när jag köper Thai Cube är det den jag kör på).Ja, det är just teriyaki som gör mig lite tveksam ... jag kör nog på panang.
Ja, jag började med den, skrev om det tidigare.Jag brukar äta den med röd curry! (Eller ja. Brukar och brukar. Men när jag köper Thai Cube är det den jag kör på).
Tjusigt! Fyraåringar brukar vara något mer glada i dekorationer än de lite mer vuxna bagarna har jag upptäckt - det blir liksom lite roligare och mindre uppstyrda kakor så![]()
Idag har jag och barnet bakat. Det blev lite improviserat (för vi kom fram till att det var för kallt för att gå till affären). En kladdkaka med hela hallon i smeten, täckt av chokladsmörkräm. Vinterströssel på p.g.a. fyraårig bagare.
Minst sagt. Det här är våra senaste muffinsTjusigt! Fyraåringar brukar vara något mer glada i dekorationer än de lite mer vuxna bagarna har jag upptäckt - det blir liksom lite roligare och mindre uppstyrda kakor så![]()
Väldigt tjusiga alltså!Minst sagt. Det här är våra senaste muffins
![]()
Verkligen en hipsterversion! Så himla mycket coolare än en vanlig Billys!Hittade en pizza med soltorkade tomater, mozzarella och hemgjord pesto i frysen. Slängde in denna på bakstenen i ugnen och tryckte i mig mellan skola och träning. Det känns som hipsterversionen av att värma en Billys i micron, dock betydligt godare.
LAXLÅDA
Ska göra laxlåda i helgen. Har ett vagt minne av att jag brukade koka potatisen först, låta kallna och sen skära upp. Men det är omständligt!
Kommer potatisen bli mjuk utan förkokning?
Alltså, lax är ju färdigt när det är varmt, i princip, medan potatis kräver rätt lång kokning. Jag skulle inte köra in rå lax och okokt potatis i ugnen och tänka mig att tillagningstiden är densamma¨!LAXLÅDA
Ska göra laxlåda i helgen. Har ett vagt minne av att jag brukade koka potatisen först, låta kallna och sen skära upp. Men det är omständligt!
Kommer potatisen bli mjuk utan förkokning?