Nu läste jag gårdagen lite mer. Jag minns när jag popcornläste den som död att jag tyckte Q kom med bra tankar och reagerade på att främst LenaH verkligen ville ta död på alla tankar om att käket fanns någon tanke med. Nu reagerar jag på det igen, och funderar över om det faktiskt var så att LenaH ville få bort eventuella misstankar från Gabby? Sen kommer cirkus också in och yrar om det, och cirkus och Lena känns otäckt samstämmiga?! Jag har ju anat en specialrollskoppling mellan Q, LenaH och cirkus men troligtvis med bara två inblandade (särskilt vid den tidpunkten). Så jag undrar om en av dessa är en ulv som försöker smälta in. Jag har dessutom upptäckt fler möjliga kopplingar, så jag är inte så säker på den längre. Eller rättare sagt: jag har noll koll på det.
Okej, här kommer vansinnigt många citat för jag tycker det är intressant med dessa säkra uttalanden precis efter gårdagens dl:
@cirkus @quarter4ever - jag tror vi fick nästan hela lyan där!
Här känns det som att LenaH vill "vara polare" med cirkus och Q, det finns ju uppenbarligen fler goda i livet och hon vänder sig just till dessa och påtalar att "vi fick nästan hela lyan där". Direkt jag kom in så ifrågasatte jag ju att lyan skulle röja sig så, och visst hade det varit möjligt att det var så men jag tycker det är märkligt att LenaH är så bombsäker och det känns som att hon försöker dra med Q och cirkus i den tanken. Det var ju ändå bara dag 2, så jag tycker som jag skrev att det även fanns saker som talade emot det men LenaH ville liksom inte ens fundera på alternativ?
Intressant att bumpo också röstar på Q.
Om min ulvradar är fungerande så tror jag att 3 ulvar kan vara inringade.
Sen kom cirkus. Om den kommentaren tycker jag väl i princip samma sak som om LenaHs, men med undantaget att hon inte vänder sig till nån specifik.
Japp. Misstänker att en av dem är ulv 4.
De andra anser jag nog vara avslöjade.
Detta är ett svar på om Hedinn och bollen missade. Rätt tvärsäkert uttalande igen. Och ja, jag vet att LenaH brukar uttala sig så men detta är lite väl mycket om man också lägger ihop övrigt som jag reagerat på.
hm ja det känns så? men borde vara en fjärde väl?
Ursäkta rumphugget röstinlägg fick samtal från

2 minuter innan DL-tiden- men jag missade inte att rösta iaf

Här kommer Q in.
ja så kan det vara.
Varför misstänker du det?
Och här ifrågasätter i alla fall cirkus.
För att jag tror de tänkte kuppa (och det hade ju lyckats) men att en av dem missade.
Denna förklaring verkar cirkus köpa. Jag tycker det är jättemärkligt av lyan att kuppa för att få ut just Q dag 2, jag fattar inte varför detta blev en sån "accepterad sanning", det känns som att allt annat sågs som osannolikt.
Mja jag är lite spooky på Gabby_Ossi fortfarande som en fjärde lyamedlem faktiskt?
Q kommer med en invändning.
Det är klart att det är möjligt men varför röstade hon isf inte på dig?
LenaHs svar på det.
Både Hedinn och bumpo ifrågasätter att ulvarna gått ihop i denna kupp och sen kommer jag in i leken igen och undrar samma sak. Bumpo skriver att lyan kan ha valt att offra hemlig för alibi eller för att kunna skapa drev mot de som röstade på Q. Ja, det sistnämnda lyckades ju i alla fall.
Jag tycker detta skaver. Q känns som den som är mest intresserad av att se att det kan finnas fler alternativ. LenaH och cirkus är skummast och LenaH tycker jag sticker ut mest, särskilt med händelserna dag 1 och idag också. Men cirkus är hal så det kan lika gärna vara hon. Mot detta talar ju rösterna på hemlig dag 2, men LenaH ändrade röst till hemlig. Jag kan tänka mig alibi både gällande cirkus och LenaH, och när det gäller LenaH så reagerar jag dessutom på "försvarandet" av Gabby och att hon inte röstade på Ida idag - vilket jag tycker är skumt oavsett vilken roll Ida har. Känns lite väl inställsam mot cirkus?