Igår arrangerade SWB Örebro ett föredrag i "Krisberedskap för stall och häst" med Ulla-Carin Carlsson-Lindqvist. Mycket bra och man fick sig tankeställare. Nu kanske inte rent anfallskrig är den största faran för oss, men påverkansoperationer kommer störa vår tillvaro. Naturkatastrofer är ett hot. Vad gör man om man inte kan ta sig till stallet för vägen är bortspolad t ex. Man får inte hem mat etc. Blir elen utslagen - hur får man tag på vatten? Vid grävd brunn kan man ju alltid hinka upp vatten, men har men en plan B, C eller D om man har djupborrad brunn?
Hon påtalade om vikten av att träna. Hur får man ut hästar ur brinnande stall om den normala dörren är blockerad. Vart släpper man hästarna? Bra att ha samarbete med sina grannar! Hur kommunicerar man om hela mobilnätet ligger nere?
Vid krig och man måste släppa sina hästar lösa. Hur får man tag i dem sedan. Och om man hittar sin häst ståendes i ett minfält, vad gör man?
Brist på veterinärer för de blir också inkallade, och veterinärkliniker bombas sönder.
Det var mycket man funderade på efteråt, och med tanke på hur mycket stall och hästägare det finns i vårt distrikt. Så borde föredraget ha varit fullsatt, vilket det inte var på något sätt.
/Lizzie