Det är väldigt synd. Jag är också en ställ frågor så svarar jag person. Eller jag kan skriva så får du läsa sen. Däremot sitta mitt emot och så ska jag självmant bara släppa kontrollen, fasaden, muren. Glöm det.
Jag har ju gått 3 stycken EMDR ca 50-60 tillfällen vardera och vi har kommit typ ingenstans, sen ansågs jag vara terapirefraktär men min nya läkare sa du kan få internetbaserad sömn-kbt och jag tänker jaja jo visst kan jag väl gå. Och vilken tur jag gjorde det! Psykologen hade tidigare jobba med trauman, hon insåg på första videobedömningssamtalet att det här handlar om komplext anknytningstrauma och långvarigt svårt våld av alla slag under mitt föesta 11,5 åriga förhållande. Hon sa du är den patient som haft mest och svårast symtom av alla jag jobbat med under åren som traumaterapeut och att det är mycket allvarligt, vi kan gå igenom den här sömn-kbtn som stabiliserande åtgärd men samtidigt kartlägga PTSD-problematiken så att jag kan skicka remissvar till din läkare. Sagt och gjort jag kom väldigt mycket längre på våra 12 veckor IKBT än på alla tre EMDR-omgångar

och min läkare tog tag i det och sa att ny bedömning internt hos deras PTSD-team måste göras. Så ska på nytt bedömningssamtal på torsdag. Jag fick formulär hem att skriva upp problematik, symtom hur jag handskas med det, varför tidigare terapi inte funkat mm och jag har suttit flera kvällar nu och skrivit ihop det mesta. För i skrift kan jag få fram mycket mer. När jag sitter där u fåtöljen kommer jag sluta mig som en mussla i sitt skal. Så jag hoppas få hjälp igen, denna terapeut använder flertalet andra metoder så jag hoppas på att få nytt försök.
Men det verkar som att flera regioner stänger ner alla specialiserade traumakliniker och lägger över ansvaret helt på primärvården och allmänpsykiatrin. Väldigt trist utveckling.