Fågelobservationer

Bukefalos 30 år!

Idag har bofinkshanarna kommit i stor mängd till Norra Östergötland!

Det är stora flockar som letar mat. Få se nu när bofinkshonorna kommer....Då är det vår på riktigt.

Det är också stora flockar med gråsiska här.

Vi väntar också på att den närbelägna sjöns is ska gå upp. Ser fram mot att se skrakflockar och sångsvan.

Tranorna är nog ganska många nu, det trumpetas friskt runt om, och jag kan se dem spankulera omkring på åkrarna och vallarna runt gården.
 
När jag åkte till Bauhaus tidigare idag var det massor med sångsvan på ett fält bredvid vägen. Hade nog inte kunnat räkna dem ens om jag åkt som passagerare!

På vägen hem var alla fält vita, så såg inga svanar alls utan fullt fokus på vägen och snön som föll ymnigt.
 
När jag var liten, på grund av DD, så var ju rovfåglar en sällsynt syn. Jag är glad att mina barn får uppleva en hälsosam rovfågelpopulation. Tre havsörnar tog väg över gården i förrgår.

Men, det är ju inte bara de som ökat i antal, känns det som. Jag hade aldrig sett en sångsvan eller trana förrän de började öka i antal. Jag såg första gången en trana i norrland för kanske 15-20 år sedan men nu både hörs och ses de häcka här i stockholm/uppsala sedan många år tillbaka.
Sångsvanarna är numer många och vackra. Tillsammans med grågåsen finns de på nästan varje fält.

Tofsviporna är egentligen "våran" vårfågel, som jag och dottern tar sikte på varje vår. Messade henne för några veckor sedan och skrev att nu är det vår för nu har jag sett min första tofsvipa för året.
 
JAg är nästan helt säker på att det var en svart rödstjärt jag hade i gåsgården. När den satt stilla så man såg den var den gråsvart med roströd stjärt. Ganska stor, lite större än en sädesärla.

Den ska vara relativt sällsynt, eller ca 600 häckande par där 400 av dem verkar vara koncentrerade till Skåne.

Lite kul.
 
Återupplivar tråden lite.

Såg för första gången i mitt liv en Blå Kärrhök! Jag trodde först att det var en mås men den rörde sig som en rovfågel så jag var tvungen att sakta ner bilen och titta lite närmare. Sedan fick jag googla för jag hade ingen aning om vad det var.

Som kuriosa kan nämnas att mina svarthakedoppingar lyser med sin frånvaro även detta år men å andra sidan har rörhönorna tagit vår damm i besittning detta år. Kul!
 
Idag har jag sett och fotat biätare! De häckar utanför Trelleborg för tredje året i rad nu.
1749920646470.webp
 

Liknande trådar

  • Vilket djur?
  • Köpenhamn med barn?
  • Lämplig kattras?
  • Tips och råd vid ofrivillig ensamhet!

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

  • Valp, tips och råd
  • Valp 2026

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp