Man ska heller inte lägga sin ridhjälm bakom bilen, glömma att lägga in den i bilen och sedan backa över den. Den tål inte det.Ställ inte kompisarnas påsar från Donken på marken och backa över dem. Det uppskattas tydligen inte![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Man ska heller inte lägga sin ridhjälm bakom bilen, glömma att lägga in den i bilen och sedan backa över den. Den tål inte det.Ställ inte kompisarnas påsar från Donken på marken och backa över dem. Det uppskattas tydligen inte![]()
En kompis som provat?Om du efter en helkväll tillsammans med bästa kompisen bestämmer er för att 03,00 ta tåget till Göteborg 8 mil bort för att gå på efterfest hos en ny bekantskap, bestäm dig inte för att i mörkret springa in i det okända sovrummet och kasta dig i sängen.
Det KAN vara så att det inte var en säng utan bara sängens skugga på väggen, så du slänger dig handlöst in i väggen och spräcker ett revben (vilket du inte märker förns dagen efter eftersom ni har så kul på festen, men då kommer smärtan med BESKED och håller i ett par veckor tills sprickan läkt)
* Har jag hört....*
En kompis som provat?![]()
Min farbror lade datorn på taket och åkte. Samme klantige farbror lyckades även skjuta sig själv i foten under en älgjakt. Tror farbror skulle kunna ha en hel del tips till den här trådenLägg inte plånboken på biltaket när du tankar. En vacker dag kommer du glömma bort den och sträckan där du måste leta efter det viktigaste i plånboken kan bli ganska lång. Om du ändå bestämmer dig för att prova bör du välja en tid där det inte är så mycket snö i dikena.
Som när man kommer direkt från festen till båten, hyfsat bakfull och törstig på morgonkvisten, och det enda som finns dricka är ljummen apelsinjuice. Men man kommer på att JAA det finns is i frysfacketOm du vaknar törstig som en gnu på savannen men är hemma hos någon annan: gå inte till kylen och grabba Loka-flaskan i dörren, skruva av korken och halsa. Det kan vara fulvodka i flaskan.
Ändå extremt duktigt att återfinna plånboken tycker jagBrorsan hälsar att man inte ska lägga plånboken i en öppen traktor för att sedan plöja en åker. Skakningarna gör tydligen att alla lösa saker hoppar runt och förr eller senare ramlar ut ur traktorn för att bli nedplöjda i åkern.
Ja, plånboken återfanns vid harvning nästkommande år.
Nej, innehållet hade inte njutit av ett år i jorden.
Hahahaha.
Ja, hon insåg att hästar är jättefarliga. Bättre med kampsport så man slipper skada sigVar det därför hon började med kampsport? Efter moderns attack?
![]()
Ett nyligt scenario: När du lite lätt panik ska ordna pass snabbt så glöm inte din sminkväska i ditt boende när du åker till din partner och planerar att fixa passet på vägen tillbaka. Speciellt inte om du har köldeksem i ansiktet.
Jag ser ut som ett rödnäst träsktroll på min passbild!![]()
![]()
![]()
Den hade ramlat ut i en sväng precis vid åkerkanten, så bonden såg den när han gick förbi åkern efter harvningen. Banken kunde faktiskt identifiera antalet sedlar och dess valörer ur pappersklumpen, så brorsan fick tillbaka alla pengar också.Ändå extremt duktigt att återfinna plånboken tycker jag![]()