Jag ser det så att man på det här sättet inte ger en nybliven 18-åring i princip fri tillgång till alkohol samtidigt som den får körkort ...Köra bil kan definitivt vara skadligt för hälsan (ens egen och andras) om man kör vårdslöst. Om man inte litar på 18-åringars omdöme gällande alkoholintag på Systemet så känns det märkligt att man litar på dem gällande att framför stora och potentiellt farliga fordon.
Känns bättre att vi tar det i etapper.
18åringen får fira att hen får ett körkort och ändå får hen dricka ute under samhällets vakande ögon som kan samtidigt hålla ett öga så att hen inte kör hem full med det nya körkortet.
20åringen har hunnit växa lite och bli mera bekväm med körkortet, förhoppningsvis fått lite mera ansvarskänsla och vant sig vid att kunna dricka alkohol så att hen inte slänger sig in i systembolaget för att äntligen få dricka lagligt.