Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Fantastisk fin allium!Rabatten i sin helhet. Blå hyacinter och vita narcisser har just blommat över och nu tar förutom vallmo akleja och allium vid. Får se vad mer som dyker upp, jag vet inte riktigt vad som är vad av det jag stoppat ner
Är helt kär i alliumen dock! Måste köpa fler lökar i höstVisa bifogad fil 186297
Eller hur! Helt underbar är denFantastisk fin allium!
Nävor är underskattade. Så vackra.Den här skönheten växte i skymundan bakom vedmaskinen, jag tyckte den gjorde sig bättre vid stolpen där regnmätaren står. Hoppas den trivs för den har fått lyxjord att växa i.
Visa bifogad fil 186326
Ja verkligen och jag vet var det växer flera, jag har en plan för nästa år, gången framför husdelen ska breddas lite så den är framkomlig med bil och då ska ett stenparti tillsammans med en liten damm anläggas på andra sidan och där ska jag bara ha naturens växter som får växa vilt i stenpartiet och sköta sig själva så gott dom kan fast med lite hjälp. Vilda stenpartier är underskattade.Nävor är underskattade. Så vackra.
Det är så förb. surt när odlingarna misslyckas år efter år, jag har gett upp i några år men nu tagit nya tag iom. växthuset, jag kommer inte att odla potatis något mera pga. sniglar och knäpparlarver, allt som odlas blir i och omkring växthuset där det blir elstaket vilken dag som helst nu, snigelPå en lite avsides plats på min tomt gjorde jag för drygt 2 år sen en ca 1,5 x 3 m upphöjd odlingsbädd av rejäla stockar jag fick över.
Satte potatis i bädden första året. Potatisen blev helt kaläten av sniglar, och de knölar som utvecklades var angripna av knäpparlarver.
Andra året satte jag ärtor och bönor där. Förutom sniglarna som åt upp nästan alla blad var det nu även nån som grävde hål i jorden och drog upp plantorna, och jag hade även sett harar skutta runt i bädden. Men innan det hände hade de även vuxit dåligt tyckte jag, och när jag började krafsa runt lite i bädden så upptäckte jag att den var full av rötter. Skottade bort all jord, la en rejält tjock presenning i botten och skottade tillbaks all jord igen ().
Tredje gången gillt! I år tänkte jag testa sallad och morötter där. Placerade en pallkrage med snigelkanter i bädden och sådde salladen i den och täckte med fiberduk. I andra änden sådde jag morötter och täckte med fiberduk. Först kom grävlingen och vandaliserade hela salladsbädden, rev sönder fiberduken, grävde bort all jord och åt upp de flesta salladsplantor, eller ja, de är i alla fall helt försvunna. Och nu i helgen när jag kollade är även alla spår av morotsplantor borta, dock utan att nån har grävt sönder bädden så vem som är skyldig har jag ingen aning om (men sniglarna är huvudmisstänkta)...
Nu undrar jag om jag bara ska ge upp och strunta i att försöka odla på den platsen, eller om jag ska anstränga mig hårdare och lägga ner ÄNNU mer arbete på att säkra området (typ byta ut stockarna i bäddens kanter mot reglar med koppartejp och snigelkanter istället, och sätta upp mobilt hönsstängsel med el i runt hela bädden för att försöka hålla andra djur borta).
Är det verkligen värt allt arbete?...
Samtidigt - ska jag verkligen bara ge upp?...
![]()
Jag har en planta som gav två (jäääättegoda) hallon i fjol dess första år här. Lite parfymerad, söt med drag av både svart vinbär och björnbär och lite kryddig liksom. Innan har den stått vid ett hus jag flyttade ifrån och hyrde ut, så jag har ingen större erfarenhet. Just nu har den växt på sig rejält och ser nöjd ut med livet. Typ 1x1,5 meter i nuläget. Klättrar på ett spaljénät. Kan återkomma efter årets skörd. Min är av namnsorten Munger (för att jag bott där), om det spelar någon roll. Utifrån smak definitivt odlingsvärd men jag vet ännu inte hur mycket den kommer ge.Är det någon av er här som odlar svarthallon? Väldigt nyfiken på dem men vill gärna veta om de är odlingsvärda först, av någon som provat![]()
Min granne har strippat elkablar och har koppartråd direkt på jorden runt sina tagetes som står i en pallkrage och det verkar fungera bra för henne. Tänkte testa det själv och se om det fungerar att ha, ska bara orka strippa några meter kabel först.Det är så förb. surt när odlingarna misslyckas år efter år, jag har gett upp i några år men nu tagit nya tag iom. växthuset, jag kommer inte att odla potatis något mera pga. sniglar och knäpparlarver, allt som odlas blir i och omkring växthuset där det blir elstaket vilken dag som helst nu, snigelska grillas så det står härliga till.