Sv: Värden på hö/hösilage...
Enligt min uppfattning är ett hö med värdena 6/36 oftast grövre
(o mer svårsmält) än ett hö med värdena 10/60. Det går alltså åt mer energi till att smälta maten. Jag gick på denna nit för flera år sedan, glad i hågen för att vi börjat läsa hästutfodring o kvoten skulle vara 6, köpte ett hö med kvoten 6 fast med låga värden o vad hände, jo hästen magrade. Nytt hö med högre värden fast ingen högre kvot gjorde att hästen blev fin. Jag fick då detta
förtydligat för mig att inte stirra sig blind på kvoten utan att värdena måste upp för att det ska bli "foder". Titta i foderböcker vad de rekommenderar för värden för olika typer av hästar. Hittar du någon som rekommenderar 6/36 värden hade det varit intressant att ta del av.
Vad anser du är ett normalhö?
Lättfödda hästar klarar lägre värden bättre. Ja, med det menar jag precis vad jag skrivit. Våra shettisar håller sig fina på hö med lägre värden (jag menar både lägre värden o lägre kvot) än vad fullblodet gör. Hon behöver mer näring/kg o gärna en lite högre kvot för att hålla sig "vild o vacker". (Jag tycker det är ett härligt uttryck du använder!

)
Jag kan tillägga att hon nu är dräktig o för att hon ska få i sig den näring hon behöver gäller det att hålla med "laddat" foder.
Hon önskar nog (liksom jag att fölet ska titta ut snart!!!!!)
1 kg hö 8,5MJ 80 g smb rp = nästan 1 kg havre, korn eller vissa KRAFFT t.ex. Du har ju full koll så du vet ju.
Jag skulle aldrig heller köpa ett hö som hade kvot under 6.