Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Som djurvårdare på en veterinärklinik skulle jag önska att alla kom med sina katter i en bur, inte lös eller i koppel eller i endast en filt. Har varit med om att mer än en katt smitit från sin ägare på väg in till oss, allt har inte slutat lyckligt.
Och låt inte djuren hälsa på varandra. Din hund må vara van vid katter, men katten den hälsar på kanske inte är det och sen ska vi hantera den.
Sätt nummer på era hus så man vet vilket hus som är vilket. Jag levererar paket!Det är förvånandsvärt många hus som inte har nummer på sig, även i stan. Men främst på landet. Sätt på nummer ifall ni vill ha era paket.
Och skickar ni paket se då till att skriva rätt adress på paketet eller i alla fall ange mottagarens telefonnummer så att man kan ringa dem och fråga.
Kommer man på krogen och personalen ber er göra någonting eftersom de vill ha det på ett visst sätt, gör det då eller gå någon annanstans. Tex om det är garderobstvång, tjafsa inte med personalen utan häng bara av jackan eller gå vidare till ett stället som inte har garerobstvång.
..
Snälla sanda vid din brevlåda under den kalla årstiden. Oavsett om du upplever det som halt eller inte, och speciellt om tidningsbudet ber om sandning. Det är inte du som behöver utföra akrobatiska konster till cykel mitt i natten/tidiga morgonen och riskerar att bli liggande ute i kylan med brutna ben, därför är det inte heller du som bestämmer när sand behövs.
Och skotta bort plogvallar och snö så att man enkelt kommer åt brevlådan. Då går allt så mycket smidigare och tidningarna kommer ut snabbare. Detsamma gäller fordon, cyklar, barnvagnar osv. Ställ dom inte i vägen för brevlådor.
Hotellstäderska. Snälla, kan du inte sikta på det stora hålet i mitten på toaletten så ta bara lite papper och torka bort det. Underlättar jättemycket för städerskorna!
Som bussförare önskar jag:
*Ha kort redo vid påstigning. Det spar tid för både oss förare och de andra resenärerna.
Och skotta bort plogvallar och snö så att man enkelt kommer åt brevlådan.