Vad gör vi? Del CCXXXII

Bukefalos 30 år!

Status
Stängd för vidare inlägg.
Nu har jag flyttat skrivbordet åt höger, tömt en bokhylla och lagt allt på köksbordet och flyttat hyllan åt vänster samt flyttat hit sängen och renbäddat den. I morgon ska jag skruva ner en tavelhylla så bokhyllan får plats. Flytta in skrivbordet och hyllan och fylla hyllan igen med olika kontorsprylar. Hyllan jag plockar ner ska jag sedan sätta upp ovanför gaveln på nya sängen precis så behöver jag inte nattduksbord. Ska till Clas Olsson och köpa clips on lampa jag tror finns där, har presentkort.

lk.webp

Undrar varför min bild är suddig?

Nåja, nattduksbordet ska bort när nya sängen kommer om drygt en vecka, skrivbordet ska in på kontoret i morgon och så blir det en annan lampa till sängen. Eventuellt blir det ett miniskrivbord framför fönster för min privata dator endast och inte ett fullstort skrivbord. Beror på hur luftigt det blir där med nya sängen. Grejer från bokhyllor i kök/vardagsrum ska in i bokhylla i kontoret och DVD filmer ska till kök/vardagsrumhyllorna.

Det ska faktiskt bli kul att se hur det blir när det blir klart ändå. Mitt hem har verkligen bara stått på sparlåga sedan jag flyttade in
 
Vaken sedan en liten stund och tänker kliva upp. Lillan har kört rally genom lägenheten och det regnar ute.
 
Har druckit en latte. Plockar i ordning för tvättid. Har på mig min version av mjukiskläder idag - utsvängda träningstights och en långärmad tröja med borstad insida - och konstaterar att det är precis vad jag behöver. Bekvämt, följsamt och lite tröstande med tröjans väldigt mjuka insida. Lyssnar på regnet.
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

  • Vad gör vi? Del CCXXXV
  • Vad gör vi? Del CCXXXIV
  • Vad gör vi? Del CCXXXIII
  • Vad gör vi? Del CCXXVII

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

  • Valp, tips och råd
  • Valp 2026

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp