Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Att du orkar.Jag vet faktiskt inte var jag ska börja.
Du försvarar honom och så visar du på de här andra?Varför skulle jag tycka det?
Alla gör fel.Du försvarar honom och så visar du på de här andra?
Antingen gör han ju fel eller så gör de andra rätt? Eller vad?
Därför att så fort någon andas kritik mot statsministern eller statsministerparet så relativiserar du (jag håller med om att Geijeraffären var hemsk, men den anses som avslutad för 50 år sedan) eller ställer motfrågor som är omöjliga att svara på, för att de ställs av privatpersoner om offentliga politiska personer som hanterar skattemedel eller har makt att berika sina närstående.Varför tror du att jag rättfärdigar det?
Igår kväll kände jag att jag inte orkar, men det visade sig vara svårt att inte åtminstone försöka. Jag tror dock och hoppas att det inte är på allvar, utan att vederbörande driver med mig och gör det som ett sätt att stjäla min tid.Att du orkar.
Men bra att du bemöter knasighetheterna.
Det behövs.
Jag var inte alls speciellt upprörd över Tobleroneaffären, det gick under något misstag kan man väl göra för mig, såvitt jag minns den.Jag har faktiskt inte tänkt så mycket på sådant där förut.
Inte ens Toblerone-affären gjorde mig särskilt upprörd.
På något sätt känns det historiskt som att det alltid har varit så att makten har tagit sig friheter på olika sätt.
Eller bara misslyckats litet med ordningen och redan i tillvaron.
Men nu så undrar jag på riktigt var gränserna egentligen skall gå?
Det är därför som jag frågar så mycket om hur ni ser på saken.
Och just att andra har gjort samma sak har för mig satt en nivå som jag trodde var den accepterade nivån.
Du försvarar honom och så visar du på de här andra?
Jag har tänkt ett varv till.Därför att så fort någon andas kritik mot statsministern eller statsministerparet så relativiserar du
Han framstår som att han gör fler fel och bryr sig mindre.Alla gör fel.
Det är på något sätt ett inbyggt problem i systemet.
Så vad skall man göra för att lösa det?
Byta till någon annan löser det inte.
Jag har träffat sådana människor på riktigt.Igår kväll kände jag att jag inte orkar, men det visade sig vara svårt att inte åtminstone försöka. Jag tror dock och hoppas att det inte är på allvar, utan att vederbörande driver med mig och gör det som ett sätt att stjäla min tid.
Hon hastade förbi så snabbt att jag inte hann mer än konstatera att hon verkade sakna vision utöver att få bli stadsminister. Vet inte vad som i övrigt var fel på henne (jag var extremt villig att vara generös, jag vill gärna ha en kvinnlig stadsminister, men något var ju inte helt bra.)Jag har tänkt ett varv till.
Det är inte statsministern som person som jag försvarar utan valet av honom.
Efter Anna Kinberg Batra så kändes ungefär allting bättre än vad det var.
I David Batras TV-serie "First Lady" så framgick tydligt vad problemet var där.
Vi var ganska så tilltufsade efter henne.
Okej.Han framstår som att han gör fler fel och bryr sig mindre.
Möjligen off topic. Rekommenderar verkligen boken Maktens kvinnor av Jenny Modestam. Man får en annan blick på både Anna Kinberg Batra och Mona Sahlin efter det. Finner inte ens ord... annat än att de kastats under bussar av sina partier. Det är väldigt uppenbart att det är olika måttstockar för kvinnliga makthavare och manliga (som även är helt uppenbart i den här tråden).Hon hastade förbi så snabbt att jag inte hann mer än konstatera att hon verkade sakna vision utöver att få bli stadsminister. Vet inte vad som i övrigt var fel på henne (jag var extremt villig att vara generös, jag vill gärna ha en kvinnlig stadsminister, men något var ju inte helt bra.)
Ingen som helst moralisk kompass eller förmåga att se saker från något annat håll än sitt eget.Vet inte vad som i övrigt var fel på henne (jag var extremt villig att vara generös, jag vill gärna ha en kvinnlig stadsminister, men något var ju inte helt bra.)
Anna Kinberg Batra gick inte att rädda.Möjligen off topic. Rekommenderar verkligen boken Maktens kvinnor av Jenny Modestam. Man får en annan blick på både Anna Kinberg Batra och Mona Sahlin efter det. Finner inte ens ord... annat än att de kastats under bussar av sina partier. Det är väldigt uppenbart att det är olika måttstockar för kvinnliga makthavare och manliga (som även är helt uppenbart i den här tråden).
De är totalt olika som personer.(helt ärligt ger Kristersson liknande vibbar.)
Läs gärna boken och återkom.Anna Kinberg Batra gick inte att rädda.
Även om partiet var aldrig så överseende.
Inte ens det faktum att hon är kvinna kunde rädda det.
Det är inte jämförbart med Mona Sahlin som i grunden är en god och empatisk människa.
Nej hon blev kastad under bussen trots att hon var en kvinna.Jag säger inte att hon var en strålande partiledare, eller ens en god och empatisk människa. Jag säger att hon blev kastad under bussen av sitt parti på ett sätt som moderata män inte blivit.
De som känner Mona väl privat utanför politiken håller inte med om att hon är varesig god eller empatisk och nu var det som sagt inte enbart att hon blandade ihop sina egna pengar med staten utan andra turer med.Anna Kinberg Batra gick inte att rädda.
Även om partiet var aldrig så överseende.
Inte ens det faktum att hon är kvinna kunde rädda det.
Det är inte jämförbart med Mona Sahlin som i grunden är en god och empatisk människa.