Och då är vi tillbaka på att jag får säga till om allt.Säg till mannen? Han är väl vuxen?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Och då är vi tillbaka på att jag får säga till om allt.Säg till mannen? Han är väl vuxen?
Ja hon har ju sina tekniker som gör det ännu jobbigareSkönt att kunna få lite längre sömn/ vila på morgonen och inte börja jobba förrän klockan 10 och bara 2 timmar. En lättnad måste jag säga! Nätterna är fortfarande jobbiga med mardrömmar, men det är skönt att kunna slumra på morgonkvisten åtminstone och slippa stiga upp.
Utomhuset har varit halkigt i dag, men spionen varit nöjd med det. Rottisen och jag har ljudligt berättat för varandra om vårt missnöje.
Sedan kom ett apotekspaket och ett paket med djurtillbehör. Det var mest intressant sa doggarna. En reptross till rottisen som hon kan slå ihjäl oss andra medJisses vad hårdhänt hon är och vad hon älskar sådana
Och en orm man stoppar godis i, den tyckte spionen om och kommit och tiggt påfyllning tre gånger nu
En antidragsele till rottisen att testa också på min väg att försöka minska de där kasten när hon får syn på något eller när hon vill gå till något ställe. Vet inte hur den fungerar vid hundmöte dock... Hon är jätteduktig på att gå fot och kan även gå fint i koppel, så länge hon inte fått syn på en snöboll, kotte, löv, pinne eller vad det kan vara (eller hund), så det behöver vi arbeta med, bara det att hon är stark- och VET sin styrka. Så, kunnandet är det inget fel på hos henne
Vi får väl se om min träning av envishet på spionen kan vinna över henne också
![]()
Och då är vi tillbaka på att jag får säga till om allt.
Ett tips när det gäller vego-produkter generellt (alltså typ färs eller bitar, sånt som inte är kryddat/panerat/liknande) är att de i mitt tycke behöver både mycket fett och extra kryddor för att kunna mäta sig mot kött. Kött i sig har ju både fett och smak, medan vego-produkter är ganska neutrala i jämförelse.Just den på bilden har jag inte provat men tror att jag provat övriga när jag fått dem i Smakbox. Ingen har uppnått vanlig färs i smak eller konsistens.
Allt stod framme, och det sista jag sa på morgonen var "glöm inte overallen". Hjälpte inte.Jag tänker att det tar ett tag för honom att vänja sig vid att han måste tänka på saker du innan fixat. Han kan ju preppa på kvällen istället att allt är framme. Håll ut! Till slut brukar poletten trilla ner.
Allt stod framme, och det sista jag sa på morgonen var "glöm inte overallen". Hjälpte inte.
Jag känner inte att jag kan vänta på att någon polett ska trilla ner, med tanke på sonen.
Det är inte så mycket att jag får fixa saker, som det konstanta påminnandet. "Gör det, glöm inte den, hej och hå".
Glömmer han sin egen jacka också?
Jag hade gett det lite mer tid, det är skönt att slippa projektleda allt.
Han fixar att jobba. Lögiskt sett borde han klara att vara vuxen hemma också.Och då är vi tillbaka på att jag får säga till om allt.
Jag tänker att nyckeln är att låta vegobaserade rätten få sin egen plats. Om man ska jämföra med ett original så kommer kopian alltid att stå sig lite slätt och man kanske jagar efter något ouppnåeligt istället för att modifiera smaksättningen till något som passar råvaran bättre. Och sen fortsätta använda kött till de saker där man tycker det är mycket bättre.Ett tips när det gäller vego-produkter generellt (alltså typ färs eller bitar, sånt som inte är kryddat/panerat/liknande) är att de i mitt tycke behöver både mycket fett och extra kryddor för att kunna mäta sig mot kött. Kött i sig har ju både fett och smak, medan vego-produkter är ganska neutrala i jämförelse.
Sen gäller det ju att hitta märke eller produkt som man gillar. Jag själv kommer aldrig kunna äta quorn, det tycker jag är hemskt![]()
Och det ska du inte behöva. Påtala att han inte är i närheten av att vara en tillräckligt bra förälder när sånt frekvent inträffar och att det påverkar dig väldigt negativt. Han får helt enkelt börja jobba väldigt aktivt och hårt med att hitta lösningar får att nå acceptabel nivå som förälder i ansvarstagandet för er son.Allt stod framme, och det sista jag sa på morgonen var "glöm inte overallen". Hjälpte inte.
Jag känner inte att jag kan vänta på att någon polett ska trilla ner, med tanke på sonen.
Det är inte så mycket att jag får fixa saker, som det konstanta påminnandet. "Gör det, glöm inte den, hej och hå".
Det var också tur att vi inte lät ett flyttbolag ta hand om röjningen eftersom vi hittat smycken, ljusstakar och liknande för drygt 300,000 gömt överallt!
Det går också att byta köttet mot veganska alternativ. T ex ärtfärs gjord på ärtor odlade i Sverige.
Lite mer tid. Hur många år?Glömmer han sin egen jacka också?
Jag hade gett det lite mer tid, det är skönt att slippa projektleda allt.
Jag kan inte heller äta speciellt mycket köttsubtitut. Soja och ärtprotein blir jag fruktansvärt illamående av och oumph, quorn och liknande är liksom inte gott. Jag var ändå vegetarian i +10 år så jag tycker ändå jag försökt leva vegetariskt. Och då ska vi inte tala om att jag led av mycket afte, håravfall och trötthet under tiden. Så jag tycker liksom inte heller att det är ”bara” att byta.Tyvärr funkar det inte för alla. Min mage ballar ur totalt av veganska köttsubstitut (quorn funkande inte redan innan jag fick Crohns). Jag kan äta ytterst måttliga mängder baljväxter ibland, that's it.