Slopad karensdag Àr definitionen av idiotiprova samma sak igen men förvÀnta sig ett annat utfall. Jisses vad folk kommer "erbjudas" utköp frÄn sina jobb nÀr de blir borta för mycket sÄ de blir för dyra att ha kvar.
Ja, jag tror inte pÄ att införa det rÀtt av bara. I Danmark, som ofta refereras till, sÄ Àr ocksÄ uppsÀgningreglerna enklare för arbetsgivaren. Och det vill knappast vÀnstern införa.
Men i den bÀsta av vÀrldar sÄ Àr det just nu en konstruktiv dialog skulle kunna börja, för att jÀmka ihop de olika sidornas viktigast delar. Man mÄste ju inte ta bort hela karensdagen, utan skulle kunna ha kvar ett avdrag första dagen och fördela ut det pÄ kommande dagar. T ex fÄ 50% avdrag/lön första dagen, 30/70% avdrag/lön dag 2-5 och 20/80% frÄn dag 6. IstÀllet för 100/0 dag 1 och 20/80 frÄn dag 2, som idag.
DÄ blir karensdagen slopad, men kostnaden för företagen skulle förhoppningsvis inte bli lika stor. Alla parter har fÄtt igenom en del av sitt förslag, men alla har fÄtt kompromissa