Border terrier har väldigt mycket jakt och det både görs jaktprov och jagas med dom.Jag tänker direkt på border terrier. Tror aldrig jag sett en sådan med en "ung" ägare? Känns som den typiska pensionärsterriern så jag inbillar mig att de inte kan vara så extrema.
Men jakt finns i mer eller mindre alla hundar, mycket beror på ras såklart men det är ju en individ också. Jag har ju Shih tzu, knappast en ras som ens lite förknippas med jakt men i ett stort forum för rasen jag är med i händer det då och då att folk lägger upp att deras hund knipit både sork och annat smått när tillfälle givits.
Jag hade aldrig låtit små husdjur som gnagare vara lösa med någon hund eller katt oavsett ras. Varför är det viktigt att jaktlusten är så extremt låg?
Mild terrier tycker jag absolut en Cesky är. Likaså Silky, Yorkshire, Biewer. Många Bedlingtons i Sverige är väldigt milda också, men i UK finns det jaktvarianter.