Sv: Hundfoder- test
Få se nu om jag kan spalta upp det.
Detta har väl ingenting med saken att göra? Omsättbar energi är beräknad på vad hunden faktiskt kan omsätta efter att den gjort sig av med träck, urin och metan. För att det ska gälla så måste det väl ändå vara beräknat på vilket typ av foder som ges, ex. om det handlar om animaliskt protein eller växt.
Det är allmänt känt att hundar inte kan tillgodogöra sig vegetariskt protein lika bra som animaliskt.
Lite allmänna länkar som behandlar foder:
http://www.rathunters.dinstudio.se/news_1.html kolla under "om hundar" "foder"
http://goto.glocalnet.net/bullwhippen/foderinfo.htm
http://www.jipotimas.se/ se även under information: näringsämnen i hundfoder.
http://www.mustela.se/header.htm
Behov och behov- de är inte strikta köttätare och kan tillgodogöra sig spannmål. Smältbarheten på stärkelse från ris, majs, vete och potatis är högt för hundar. De kan tillgodogöra sig spannmål och det finns inga belägg för att det vore dåligt att ge hundar detta om det har rätt energitäthet och är tillräckligt för hundens behov.
Finns väl ingen som anser att cerealier är nyttiga för hundar annat än i begränsad omfattning, vete är ökänt för att kunna ställa till besvär med klåda o dålig mage.
http://hundapoteket.wordpress.com/2009/05/29/ar-hunden-glutenintolerant-eller/
Skall man absolut ge cerealier så bör man hålla sig till ris o havre.
Majs får blodsockret att åka jojo med hjälp av insulipåslaget.
Kolhydrater är inte bara rent "socker socker" utan omfattar även fibrer. Som hundar är i behov av. Detta gör att kolhydrater inte är lika lättsmält som protein. När det gäller bulk delen: proteiner behöver en hög energitäthet för att kunna ätas av hunden (så att den blir mätt tillräckligt snabbt) och därför behövs mycket fett i samband med proteinutfodring. Fett innehåller dubbelt så mycket energi som protein och kolhydrater och bidrar mer till fettmetabolismen. Eftersom foder med hög kolhydrathalt inte har samma fetthalt kan hunden äta mer av detta och känna mättnad i större grad än proteinrikt foder med högkvalitetprotein.
Har jag påstått att kolhydrater är rent socker?
och varför måste hundar bli proppmätta med hjälp av cerealier o/e kolhydrater?
Att man inte behöver gör inte att man inte kan. Och att omvandla fett till kolhydrater ger en hög fettsyreomsättning i blodet och kan riskera att ge sjukdomar som acidos.
Har du möjligtvis källa på procenten?

.
Acidos är inte en sjukdom, det är ett metaboliskt tillstånd.
Har försökt hitta belägg för ditt påstående om att kolhydratfri kost skulle leda till acidos, enda belägget verkar vara hos växter o ryggradslösa djur, de försök som gjorts med däggdjur handlar om möss o diabetes.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Ketoacidos
Och mycket mycket mycket mer. De är viktiga energikällor i vävnader, lever och muskler, de hjälper till vid bildandet av icke-essentiella aminosyror och finns med i DNA.
Tja om det vore så farligt med kolhydratfri/fattig kost så skulle samtliga polar raser vara utdöda för länge sedan, de har levt i århundraden/tusentals år på en diet av kött/ben/fisk/späck.
VI som BARFar våra hundar ger dem en del kolhydrater i form av råa grönsaker, där får de i sig en del fibrer, men alla anser inte att det behövs.
http://www.rawmeatybones.com/index.html
Det populära färskfodret Vom og Hundemat innehåller 0% kolhydrater (hur det nu kan gå till då det finns en liten andel kolhydrater i lever o i vom).
Magnussons Meat&Biscuit innehåller 2,6 % kolhydrater, enligt dig borde alla hundar som utfodras så vara/riskera att bli allvarligt sjuka?