Ulvlek - MLP: Tambelons återkomst

Status
Stängd för vidare inlägg.
När jag nu läste @Lenis inlägg igen la jag till att hon skulle röstat hemlig i DL2 om hennes inlägg inte råkat bli klippt.

Det innebär alltså att de jag misstänker mest skulle samlat sina röster helt i DL2? Intressant.
 
När jag läser röstlistorna igen så avfärdar jag helt @Mammas i lyan. Cirkus skulle inte lagt upp henne för lottning om hon var ulv.

@Habina står ff överst på godlistan och följs då av Mammas.
@Araminta kan inte resonerat så tokigt som hon gjorde igår om hon suttit i lyan och hon ligger därför trea på godlistan.

Jag vet att jag sa att jag ska granska @Lenis inlägg idag och jag ska försöka hinna det men jag prioriterar nog att rösta först för jag tycker ff att @Mistimed s synkning med Idahoe är det enda jag har som är knasigt i sammanhanget än så länge. Just för att ulvar inte borde göra så.

Därför:

LenaH röstar på Mistimed enligt ovan.

Satte mig precis vid datorn för att hetsläsa innan way för sen middag så ni får ursäkta om jag är lite trög i mina frågor/tankar! Du röstar alltså på Mistsmed för att hon gjort något ulvar inte brukar göra, enligt dig själv?

Synka röster håller jag med om att det hyfsat sällan görs utom i avgörande läge för onda, jag vet inte hur mkt MM lekt innan men Idahoe är ju van så att det är nybörjargrej avfärdar jag ändå i det här läget (själv gjorde jag alla rookiemisstag man kan göra första gångerna i lya och blev lynchad innan jag hann säga smask så jag vet hur lätt det kan va att gå i såna klassiska fällor.. men som sagt nu är ju inte de båda aktuella i teorin gröna, iaf inte båda). Men att gå så långt som att rösta på nån för att den gör nåt INTE ulvigt..? Jag har nog inte uppfattat MM som så beräknande i sitt spel at jag tänkt så långt.
 
Satte mig precis vid datorn för att hetsläsa innan way för sen middag så ni får ursäkta om jag är lite trög i mina frågor/tankar! Du röstar alltså på Mistsmed för att hon gjort något ulvar inte brukar göra, enligt dig själv?

Synka röster håller jag med om att det hyfsat sällan görs utom i avgörande läge för onda, jag vet inte hur mkt MM lekt innan men Idahoe är ju van så att det är nybörjargrej avfärdar jag ändå i det här läget (själv gjorde jag alla rookiemisstag man kan göra första gångerna i lya och blev lynchad innan jag hann säga smask så jag vet hur lätt det kan va att gå i såna klassiska fällor.. men som sagt nu är ju inte de båda aktuella i teorin gröna, iaf inte båda). Men att gå så långt som att rösta på nån för att den gör nåt INTE ulvigt..? Jag har nog inte uppfattat MM som så beräknande i sitt spel at jag tänkt så långt.
Just för att ulvar inte "ska" göra så, samla rösterna i tidiga DL.

Jag har själv suttit i en lya där vi alla 4 röstade på samma (goda) spelare DL1 just för att man inte "ska".
Jag tycker också att det Mammas noterade, att @Mistimed kommenterade (efter Idas död) att Artline då borde vara god iom rösten på Ida men kommenterar inte rösten på hemlig?
 
Alltså idag var en dum dag för ulvlek och nu måste jag sova. :down:

Men jag har iaf läst så pass mycket att jag tycker att Aramintas fullständiga förvirring kring ledarvarg och varför vi istället lynchar cirkus (strax innan förra dagdl) talar för hennes godhet. Lämnar henne därhän så länge.

LenaH är jag fortfarande osäker på, hon teoriar och funderar, men samtidigt var hemlig förbaskat skum och jag vill alltid tro att LenaH är god. :o Så hon törs jag varken säga bu eller bä om.

Mammas har jag också "tappat" längs vägen känner jag. Skulle behöva gå igenom leken ordentligt, men det hinner jag inte. :(

Istället fortsätter jag på känslan jag haft innan kring mistimed, där hon direkt börjar misstänka mig när jag tycker hon är hjälpsam, det upplever jag som en typisk ulv som hittar något att hugga på. Därför lägger jag min röst där ikväll. Sedan håller jag tummarna att jag blir käkad inatt. Ok ulvar? :laugh:

Habina röstar på Misti-med. :angel:
 
Habina - känns pga uppenbara anledningar god
LenaH - funderar över rösten från Ida i lynch två, och det känns inte helt troligt att Ida skulle ha lagt en röst på en ulvkollega i hemlig, när det var så kort tid kvar och många kvar att rösta. Hemlig fick också en röst till och låg uppe lika med de som åkte, så hon är inte prio ett för mig att misstänka nu. Det kan ju vara alibi men jag känner lite, varför? Iof kanske hemlig hade aviserat att hon skulle hoppa av och de tänkte alibi? Det som skaver lite är också godförklaringen av mig. Alltså, lyan ÅT cirkus. Hon hade alltså inte bara undgått att notifiera dem om vem hon är, hon hade fått dem att tänka "cirkus är nog inte ledarvargen iaf". Vilket sätt vore bättre än att lägga upp en ulv för lynch? Nu vet jag ju att jag är god, men att LenaH väljer att säga att hon helt avfärdar mig som ond gör mig lite, vet inte vart jag har henne. Å andra sidan så är det ingen konstig miss att göra. Vet inte vart jag har LenaH, hon känns ändå god.
Araminta - borde vara god med sin uppenbara förvirring? Flera saker hon gjort där lyan borde ha "räddat" henne från den. Kan vara högt spel, men det känns inte så för mig just nu.
Det ger mig två personer kvar:
Mistimed - som missade att ta upp det om hemlig, i samma andetag som hon satte art som godare och därför alltså har kollat på röster och ev utfall. Det gör henne skum för mig.
Lenis - ok jag erkänner, har noll koll på lenis just nu.

Med detta sagt, och en begynnande huvudvärk på G kommer jag rösta nu och den jag misstänker mest är mistimed. Därför:

Mammas röstar på mistimed
 
Habina tror jag är god baserat på tidigare teorier, och att hon såg till att vi fick ut Cirkus igår.

Då har vi kvar
LenaH
Ara
Mammas
Lenis


Jag upplever att LenaH vekar vilja sprida misstankar baserat på halvsanningar, och det känns inte alls som ett genuint sätt att leta onda. Tvärtom känns det som en rätt rejält skum grej att göra. Jag skulle inte alls bli förvånad om det gömmer sig en ulv där. Hon har tydligen inte heller något intresse av att bemöta att hon fabricerade en halv teori igår, utan fortsätter bara på samma linje (även om hon inte längre nämner det jag påpekat som felaktigt).

Jag noterar också att hon är väldigt snabb på att godförklara Ara efter hennes tankevurpa med ledarvargen igår. Jag är visserligen också böjd till att tro att en ulv inte skulle göra en sån miss, samtidigt är jag inte alls säker på att det inte finns en liten möjlighet att det är ett spel för gallerierna. Hon har spelat underligt innan med en del missar, varför skulle en ulv i teorin inte kunna dra det ännu längre? LenaH uttrycker det som att Ara ”Kan inte resonera så tokigt som hon gjorde igår om hon satt i lyan”. Men hennes teori mot mig går helt ut på att ”Just för att ulvar inte borde göra så.”… Minst sagt suspekt, det verkar bara var jag som innefattas av att vara skum pga vad ulvar inte brukar göra.

Mammas gör mig nervös, det känns som att hon med 2 (lekrelaterade) inlägg igår varav en var rösten på Cirkus var mer anonym än jag är bekväm med. Visserligen verkar hon ha haft dåligt med tid som en annan också har, men bara för att hon inte gjort något jag direkt reagerat på behöver definitivt inte betyda att hon är god. Däremot känns det osannolikt att Cirkus skulle ha lagt upp Mammas till lottning om hon satt i lyan.

Lenis har nog känts rätt anonym leken igenom, trots långa teoriinlägg. Nu kastar jag visserligen lite sten i glashus också, men hon har heller inte speciellt många inlägg trots att flera är av kortare slaget. Hon skulle kunna vara en ulv som glider med bland de mindre aktiva. Att LenaH verkar undvika att gå igenom Lenis inlägg noggrannare men är noga med att poängtera att hon ska/bör göra det medan hon ändå mest fokuserar på att jag gjort nåt ulvar inte brukar göra gör dock att jag tror hon kan vara Lenas kollega om Lena sitter i lyan.


Mistimed röstar på LenaH

Enligt teori ovan.
 
Just för att ulvar inte "ska" göra så, samla rösterna i tidiga DL.

Jag har själv suttit i en lya där vi alla 4 röstade på samma (goda) spelare DL1 just för att man inte "ska".
Jag tycker också att det Mammas noterade, att @Mistimed kommenterade (efter Idas död) att Artline då borde vara god iom rösten på Ida men kommenterar inte rösten på hemlig?

Ja, men det jag inte förstod var att du tex (om jag minns rätt) ville godförklara Habina för att hon la upp en ond till lynch. Och just Habina gjorde ju det (om jag inte blandar ihop med Hedinn igen) i en lek rätt nyligen och det är ju också en sak som ulvar inte "ska" göra?
Jag har i regel svårt att hänga med när nån får en röst för att den gör nåt ulvar inte borde göra, för det blir lite knas i mitt huvud för vad ska jag då göra när folk gör nåt ulvigt, tänka tvärtom då med?
Fast nu är jag sjukt trött i huvudet o stressad o min plan var att följa Habina om jag inte hann hitta nåt lurt själv, iom att Habina verkar så god som man bara kan vara liksom.
Annars har jag haft en del tankar om hemlig tidigare i leken som jag inte hinner länka till, och jag tycker att argumenten som Lena har mot MM är lite tunna, jag har för mig hon skrivit mycket annat man kan tänka över men just att hon & ida följts åt sån enda tes, känns lite tunt.

Jag hoppas verkligen jag inte är ute o cyklar i detta, men pga extrem tidsbrist kör jag på att följa Habina oavsett att de andra röstat samma:

Lenis röstar på Mistimed

Och är hon god nu blir jag frustrerad.
 
Dag 5
20.35 LenaH röstar på Mistimed
21.08 Habina röstar på Misti-med
21.25 Mammas röstar på mistimed
21.28 Mistimed röstar på LenaH
21.30 Lenis röstar på Mistimed
 
LenaH - funderar över rösten från Ida i lynch två, och det känns inte helt troligt att Ida skulle ha lagt en röst på en ulvkollega i hemlig, när det var så kort tid kvar och många kvar att rösta. Hemlig fick också en röst till och låg uppe lika med de som åkte, så hon är inte prio ett för mig att misstänka nu. Det kan ju vara alibi men jag känner lite, varför? Iof kanske hemlig hade aviserat att hon skulle hoppa av och de tänkte alibi? Det som skaver lite är också godförklaringen av mig. Alltså, lyan ÅT cirkus. Hon hade alltså inte bara undgått att notifiera dem om vem hon är, hon hade fått dem att tänka "cirkus är nog inte ledarvargen iaf". Vilket sätt vore bättre än att lägga upp en ulv för lynch? Nu vet jag ju att jag är god, men att LenaH väljer att säga att hon helt avfärdar mig som ond gör mig lite, vet inte vart jag har henne. Å andra sidan så är det ingen konstig miss att göra. Vet inte vart jag har LenaH, hon känns ändå god.
Att lyan inte greppat cirkus' roll är ju rätt uppenbart men just därför kan jag inte se att cirkus skulle vilja lägga upp en lyamedlem för lynch?
Klart att du kan vara ulv men du ser inte ut som en.
 
Ja, men det jag inte förstod var att du tex (om jag minns rätt) ville godförklara Habina för att hon la upp en ond till lynch. Och just Habina gjorde ju det (om jag inte blandar ihop med Hedinn igen) i en lek rätt nyligen och det är ju också en sak som ulvar inte "ska" göra?
Jag har i regel svårt att hänga med när nån får en röst för att den gör nåt ulvar inte borde göra, för det blir lite knas i mitt huvud för vad ska jag då göra när folk gör nåt ulvigt, tänka tvärtom då med?
Fast nu är jag sjukt trött i huvudet o stressad o min plan var att följa Habina om jag inte hann hitta nåt lurt själv, iom att Habina verkar så god som man bara kan vara liksom.
Annars har jag haft en del tankar om hemlig tidigare i leken som jag inte hinner länka till, och jag tycker att argumenten som Lena har mot MM är lite tunna, jag har för mig hon skrivit mycket annat man kan tänka över men just att hon & ida följts åt sån enda tes, känns lite tunt.

Jag hoppas verkligen jag inte är ute o cyklar i detta, men pga extrem tidsbrist kör jag på att följa Habina oavsett att de andra röstat samma:

Lenis röstar på Mistimed

Och är hon god nu blir jag frustrerad.
Att jag godförklarar @Habina är ju inte just bara att hon la upp cirkus för lynch utan för hur hon gjorde det och pga cirkus rätt specifika roll.
Hon var mem bevisat god och säkrast för goda lyan att skicka rätt info till.
Det sitter inga dunungar i goda lyan så de visste hur de skulle få fram infon.
 
Araminta - borde vara god med sin uppenbara förvirring? Flera saker hon gjort där lyan borde ha "räddat" henne från den. Kan vara högt spel, men det känns inte så för mig just nu.
Det ger mig två personer kvar:

Vad borde lyan ha räddat henne från? Hade jag varit i lya kunde kanske nån ha påtalat att jag postat ett halvt inlägg utan röst, DÄR hade det varit trevligt med polare men här får man harva på o göra bort sig på egen hand :meh:

(Om jag överlever natten- Habina verkar ju odödlig- utlovar jag betydligt bättre aktivitet imorrn, efter 40 mils flytt och ha packat upp hela kvällen var prestationen för dagen urusel o jag ber övriga om ursäkt :crazy:)
 
Vad borde lyan ha räddat henne från? Hade jag varit i lya kunde kanske nån ha påtalat att jag postat ett halvt inlägg utan röst, DÄR hade det varit trevligt med polare men här får man harva på o göra bort sig på egen hand :meh:

(Om jag överlever natten- Habina verkar ju odödlig- utlovar jag betydligt bättre aktivitet imorrn, efter 40 mils flytt och ha packat upp hela kvällen var prestationen för dagen urusel o jag ber övriga om ursäkt :crazy:)

Alla kör ju olika, men ofta går diskussionerna varma i lyan och att då lyfta ev funderingar en är osäker på där istället för i tråden är ofta förekommande. Å andra sidan vet jag ju med mig själv att jag typ aldrig diskuterar i lyan vad jag ska skriva i tråden, så det kan ju lika gärna vara så och hon "gör bort sig" i tråden istället för att bolla där. Så jag vet inte.
 
Att lyan inte greppat cirkus' roll är ju rätt uppenbart men just därför kan jag inte se att cirkus skulle vilja lägga upp en lyamedlem för lynch?
Klart att du kan vara ulv men du ser inte ut som en.

Min tanke är ju att cirkus kan ha gjort något som är helt emot vad en ledarvarg borde göra (likvärdigt med att lägga upp ulv till lynch) och därför blev käkad. Så jag menar att jag inte skulle våga godförklara någon på de grunderna, och det gör att jag funderar över dig.
 
Att jag godförklarar @Habina är ju inte just bara att hon la upp cirkus för lynch utan för hur hon gjorde det och pga cirkus rätt specifika roll.
Hon var mem bevisat god och säkrast för goda lyan att skicka rätt info till.
Det sitter inga dunungar i goda lyan så de visste hur de skulle få fram infon.

Jag ifrågasätter inte alls att du godförklarar habina i denna lek (sällan har väl nån varit så godförklarad liksom), då var jag otydlig. Utan det var att argumentet jag inte fattade på just din teori var att man som ulv inte gör si o så o lägger upp nån för lynch (I den leken jag åsyftade var habina bevisligen ond och röstade på en kollega i oväntat läge för att va kollega sas) och då är man god, men att om man som annan spelare (MM nu då) gör nåt ulvar inte brukar göra då är man ond. Jag hängde inte med i logiken bara. Är det misstänkt att göra saker som onda inte skulle göra (båda har ju gjort det) eller är det bra?
Eller är jag bara sjukt trött i huvudet o inte hänger med, fullt möjligt, jag borde lägga mig på soffan och kolla på nån dålig film med max fyra ord långa repliker :crazy::angel:
 
Min tanke är ju att cirkus kan ha gjort något som är helt emot vad en ledarvarg borde göra (likvärdigt med att lägga upp ulv till lynch) och därför blev käkad. Så jag menar att jag inte skulle våga godförklara någon på de grunderna, och det gör att jag funderar över dig.
Det tillsammans med vad jag skrev igårkväll med att gå i clinch med dig på det sättet gör att du inte ser ut att ha polisonger.
Men sure, jag kan rösta på dig imorgon men jag lägger hellre rösten på någon jag tror är hårigare. :p
 
Det tillsammans med vad jag skrev igårkväll med att gå i clinch med dig på det sättet gör att du inte ser ut att ha polisonger.
Men sure, jag kan rösta på dig imorgon men jag lägger hellre rösten på någon jag tror är hårigare. :p

Haha, jag argumenterar inte för att jag är ond, jag är bara skeptisk till varför du ser mig som god. :p
 
Jag ifrågasätter inte alls att du godförklarar habina i denna lek (sällan har väl nån varit så godförklarad liksom), då var jag otydlig. Utan det var att argumentet jag inte fattade på just din teori var att man som ulv inte gör si o så o lägger upp nån för lynch (I den leken jag åsyftade var habina bevisligen ond och röstade på en kollega i oväntat läge för att va kollega sas) och då är man god, men att om man som annan spelare (MM nu då) gör nåt ulvar inte brukar göra då är man ond. Jag hängde inte med i logiken bara. Är det misstänkt att göra saker som onda inte skulle göra (båda har ju gjort det) eller är det bra?
Eller är jag bara sjukt trött i huvudet o inte hänger med, fullt möjligt, jag borde lägga mig på soffan och kolla på nån dålig film med max fyra ord långa repliker :crazy::angel:
Ja, jag ser en skillnad i när det bara är ett spel för gallerierna (som det är i tidiga DL) och en såhär tydlig händelse som det var igår.

Ser du skillnaden? Det ena är teater och det andra en följd av info. :)
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

Tjatter Notera ny regel i fetstil! Regler: Var snälla mot varandra och mot LL, tänk på att det är en lek! Varje spelare ska varje dag avlägga... 48 49 50
Svar
988
· Visningar
16 221
Senast: qitis
·
Tjatter Välkomna till leken “skyll er själva som ger mig ideer”. Då jag just nu är lite upptagen blir det inga roliga teman eller uppdateringar... 40 41 42
Svar
827
· Visningar
16 881
Senast: Niyama
·
Tjatter Välkomna till ulvleken! Deltagarlista Kilauea Qitis Harrysen Heffaklumpen LenaH Blacksmithfarm Glimra Fio Gabby_Ossi Jfrelin Lobelia... 32 33 34
Svar
677
· Visningar
14 771
Senast: Madalitso
·
Tjatter Välkomna till ulvleken Jorden runt! Vi börjar med reglerna: - Var snälla och trevliga mot varandra och mot LL. Kom ihåg att det bara... 33 34 35
Svar
681
· Visningar
14 224
Senast: bollen__
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Uppdateringstråd 31
  • Kattsnack 11 🐈‍⬛🐈
  • Tråden för spår

Hästrelaterat

  • Köpa stolpar
  • Chat GPT
  • Dressyrsnack nummer 18
Tillbaka
Upp