Sv: Hundfoder- test
Få se nu om jag kan spalta upp det.
Det är allmänt känt att hundar inte kan tillgodogöra sig vegetariskt protein lika bra som animaliskt.
Jag tror inte riktigt du förstår vad jag menar. Jag fattar absolut att animaliskt protein har högre smältbarhet än vegetabiliskt. Men omsättbar energi (ME) uträknas när hunden har ätit och man mäter träck, urin och metan ju. Säg att hunden äter ett foder med mera vegetabiliskt protein kommer ME att vara lägre än när hunden äter ett foder baserat på en större andel animaliskt protein.
Rimligtvis bör alltså ME korrigeras utefter typen av foder den får i sig, om det handlar om ett foder med mer eller mindre vegetabilier. För visst, annars kan jag säga att skosula KAN ge si och så mycket energi MEN det skulle inte ge en hög ME eftersom hunden inte kan tillgodogöra sig skosula. Allt annars vore ej ME, varken skenbar eller sann.
Finns väl ingen som anser att cerealier är nyttiga för hundar annat än i begränsad omfattning, vete är ökänt för att kunna ställa till besvär med klåda o dålig mage.
http://hundapoteket.wordpress.com/2009/05/29/ar-hunden-glutenintolerant-eller/
Skall man absolut ge cerealier så bör man hålla sig till ris o havre.
Majs får blodsockret att åka jojo med hjälp av insulipåslaget.
Detta är inte ok som källa, det är ett eget företag som vill sälja sina egna naturläkemedel (!) och tjatar om naturligt, refererar inte någonstans utom en källa där hon konstaterar att egentligen finns bara konstaterad glutentolerans i en hundras men med hennes kvalificerade gissning så finns det massor av massor (!). Hon i sin tur refererar till andra företag som också säljer mat till hundar och en hemsida för människor. Ge gärna källor på opartisk forskning som inte finansieras av foderföretag.
Ja hästar ex. kan få problem med "klister" i magen om man utfodrar för mycket stärkelserikt foder- därför följer man rekommendationerna och ger inte för mycket- då är det inte ett problem. Det ska självfallet inte finnas för mycket spannmål i ett foder, men spannmål är därmed inte dåligt p.g.a. det utan fungerar utmärkt i hundfoder med rätt mängd!
och varför måste hundar bli proppmätta med hjälp av cerealier o/e kolhydrater?
Vad menar du nu? Förklara.
Acidos är inte en sjukdom, det är ett metaboliskt tillstånd.
Ursäkta, felskrivning.
Har försökt hitta belägg för ditt påstående om att kolhydratfri kost skulle leda till acidos, enda belägget verkar vara hos växter o ryggradslösa djur, de försök som gjorts med däggdjur handlar om möss o diabetes.
I foderkursen i SLU och även Life Science kursen jag gått har vi pratat om acidos hos människor, hästar, hundar o.s.v. När man ger en kolhydratkost måste kroppen mobilisera triaglyceroler från fettdepåer istället som bryts ned till ketonkroppar och transporteras i blodet. Detta ger blod med låg pH och problem som följd. Ex. så kan shettisar få detta om man hårdbantar dem, eller människor om de följer en strikt icke-kolhydrat diet.
Tja om det vore så farligt med kolhydratfri/fattig kost så skulle samtliga polar raser vara utdöda för länge sedan, de har levt i århundraden/tusentals år på en diet av kött/ben/fisk/späck.
Va? Jag har inte alls sagt något om att en proteindiet är dålig! Högaktiva hundar och matkinkiga hundar mår bättre av en hög protein-hög fett diet! Då kan de få i sig mer näring med mindre portioner. Men en hund som är matglad och är ofta hungrig eller en sällskapshund som arbetar lätt (ca. 1h på brukshundsklubben i veckan och kanske 2h promenad per dag) kan klara sig bättre på ett foder som har mer kolhydrater som bulk. Just för att smältbarheten är lägre.
Det populära färskfodret Vom og Hundemat innehåller 0% kolhydrater (hur det nu kan gå till då det finns en liten andel kolhydrater i lever o i vom).
Magnussons Meat&Biscuit innehåller 2,6 % kolhydrater, enligt dig borde alla hundar som utfodras så vara/riskera att bli allvarligt sjuka?
Inte alls och jag har aldrig sagt detta! Kan du visa citatet där jag sagt detta?