Görel
Moderator
Tror att det är standard i nyproduktion numera men inte i äldre fastigheter.Är inte det rätt sällsynt?
I de bostadsrätter jag haft har det varit min egen tvättmaskin,. min spis, min kyl/frys etc.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Tror att det är standard i nyproduktion numera men inte i äldre fastigheter.Är inte det rätt sällsynt?
I de bostadsrätter jag haft har det varit min egen tvättmaskin,. min spis, min kyl/frys etc.
Tror att det är standard i nyproduktion numera men inte i äldre fastigheter.
Låter märkligt att föreningen ska stå för vitvarorna när de går sönder.Tror att det är standard i nyproduktion numera men inte i äldre fastigheter.
Ja. Då kan man ju heller inte välja de vitvaror man vill ha. Jag har aldrig hört talas om att de skulle ingå i avgiften på nåt vis, eller sett i annonser att de gör det.Låter märkligt att föreningen ska stå för vitvarorna när de går sönder.
Jag fattar att man kan vilja göra saker ihop, men det är kanske rimligare att spara ihop till en viss resa än att ens partner ska lägga om hela sin ekonomi så att det passar OM det inte trillar in mer pengar på något sätt och OM relationen fortfarande lever då.Jag är en sådan som gått all in i mitt förhållande och det finns bara ett rörigt VI. Jag kan fock förstå att man vill ha mer autonomi och som skriver och ser inte att det är fel. Det jag har svårt för att det ibland lyfts fram som att det är det självklara och har man separata ekonomier så finns inga problem. Sanningen är ju dock att är man i en relation där man valt att leva ihop så kommer den andres ekonomi och val påverka en själv. Hur mycket beror på graden av gemenskap i relationen (boende, resor, barn osv.) Och det är då det enligt mig blir helt ofattbart att säga att det räcker att se om sin egen ekonomi eftersom ens egen ekonomi genom det gemensamma är så hårt knuten till en annan persons.
I TS fall så kommer sambons ekonomiska val nu påverka möjligheterna i framtiden. Det kommer påverka deras boendeval i framtiden om de ska bo tillsammans, det kommer påverka möjligheterna att resa, äta ute och betala för andra aktiviteter och hobbies, det kommer påverka i princip allt i deras gemensamma liv. Självklart berör det TS om TS vill fortsätta ha ett gemensamt liv eftersom sambons ekonomiska förmåga kommer sätta ramarna för vad som är möjligt att göra gemensamt om inte TS går in och betalar.
Så även om TS ser om sin egen ekonomi så kommer deras gemensamma liv förmodligen bli fruktansvärt snålt om inget förändras. Vill TS bo så billigt eller bli särbo? Kan TS tänka sig att resa eller utföra dyrare hobbies med en annan person och sen komma hem till sin sambo/särbo?
Exakt såhär. Vad vill man själv, hur ser ens liv ut? Jag har noll problem med att andra har gemensam ekonomi. Jag ville inte ens ha det när sambon hade enormt mycket bättre ekonomi än mig, för att jag vet att jag är lite överintresserad och skulle inte kunna låta bli att kolla vart pengarna gick. Så separat ekonomi där sambon köpte exakt vad han ville, även om jag tyckte det var idiotiskt fungerade för mig. Så jag kunde köpa orimliga mängder schampo, hästprylar eller vad jag nu hittade på helt utan dåligt samvete. Med ett gemensamt huskonto. Jag vill aldrig ha gemensam ekonomi med någon, oavsett om min partner tjänar mindre, lika mycket eller 200 k mer än mig i månaden.Jag är för övrigt gift med gemensam ekonomi. Jag tycker inte det är problematiskt alls, vi stämmer inte av köp med varandra om det inte innefattar större summor och några sådana har jag faktiskt aldrig gjort. Han ett par. Vi har aldrig varit oense om pengar.
Men, smaken är som baken. Jag har inga frågetecken kring att andra vill ha det helt tvärtom.
När jag var gift så hade vi gemensam ekonomi.
Det fungerade bra för mig.
Exmaken är mycket duktig på att hantera och förvalta pengar.
Jag har bara bott i äldre föreningar.Tror att det är standard i nyproduktion numera men inte i äldre fastigheter.
Vi hade gemensam ekonomi - enligt principen att alla pengar var helt gemensamma. Och i princip hans att ha synpynkter om. Jag hade inga egna.Jag är för övrigt gift med gemensam ekonomi. Jag tycker inte det är problematiskt alls, vi stämmer inte av köp med varandra om det inte innefattar större summor och några sådana har jag faktiskt aldrig gjort. Han ett par. Vi har aldrig varit oense om pengar.
Men, smaken är som baken. Jag har inga frågetecken kring att andra vill ha det helt tvärtom.
Jag har samma erfarenhet. Trots att jag var den med lägst inkomst med en gigantisk marginal så fick jag en mycket bättre ekonomi när vi separerade. Innan var det bara ett maktmedel.Vi hade gemensam ekonomi - enligt principen att alla pengar var helt gemensamma. Och i princip hans att ha synpynkter om. Jag hade inga egna.
Den andra delen av skalan delad/privat ekonomi..![]()
Bara för att någon har ett ointresse av att spara och pensionsspara betyder ju inte det att den tänker leva på sin partner eller försöker lura den andra av sina besparingar. Man kanske helt enkelt inte har det trygghetsbehovet som ni som pensionsparar, sparar och äger bostad har. Hen kanske är helt nöjd med sin nivå av leverne och att hyra bostad.
Angående hyran till TS får man ju anta att det är något TS satt nivån på själv.
För mig har det aldrig påverkat frågan hur den andra hanterar pengar. För mig handlar det bara om att vi är två personer, inte en pargegga (eller vad det var någon kallade det tidigare i tråden).Ja, samma här. Det bidrar ju till beslutet att ens pengar är i goda händer. Maken är väldigt kunnig, sen försöker jag också lära mig så att kunskapen inte stannar hos honom. Men att vårt sparande har hög prioritet även hos honom bidrar såklart till ett lugn. Hade vi haft olika syn på pengar så kanske vi hade valt att ha delad.
Nu är vi ju också så ihopsyltade i hus och med barn att det är få utgifter vi har som inte är gemensamma. Vem vet, den dagen barnen är utflyttade kanske vi vill ha det annorlunda. Livet är långt!
För mig har det aldrig påverkat frågan hur den andra hanterar pengar. För mig handlar det bara om att vi är två personer, inte en pargegga (eller vad det var någon kallade det tidigare i tråden).
I det ingår att aktivt undvika att skyla över maktobalans genom att tex låtsas att alla pengar är bådas, även vid stor inkomstskillnad. Allt jag ser omkring mig visar också att sådant gör parterna beroende av varandra på sätt som försvårar separation. Vilket ju i sin tur väl är en sorts bevis på att man har gjort sig till en "pargegga" istället för två individer.
Problem kan ju uppstå om man vill göra saker tillsammans som en partner inte har råd med.För mig har det aldrig påverkat frågan hur den andra hanterar pengar. För mig handlar det bara om att vi är två personer, inte en pargegga (eller vad det var någon kallade det tidigare i tråden).
I det ingår att aktivt undvika att skyla över maktobalans genom att tex låtsas att alla pengar är bådas, även vid stor inkomstskillnad. Allt jag ser omkring mig visar också att sådant gör parterna beroende av varandra på sätt som försvårar separation. Vilket ju i sin tur väl är en sorts bevis på att man har gjort sig till en "pargegga" istället för två individer.