En annan sak som jag blir lite fundersam över är att det blir så stort fokus på att leta efter ledarvargen. Det gör mig förvirrad, för i min värld är det bättre att i första hand leta ulvar och vänta med att försöka lyncha denne, vilket ju ökar chansen att ulvarna försöker käka den istället för en god? Eller tänker jag alldeles galet då?
Det där har jag försökt få fram i en lek för inte så länge sedan, jag tycker det är svårt nog att leta onda utan att behöva precisera en viss ond. Men tycker det överlag har varit enormt mycket fokus på ondingenutanförlyan sedan jag började leka igen, många gånger blir ju de flesta röster DL1 efter just det. Fasen hade jag varit ond utanför lyan hade jag inte vågat vinka alls med tanke på att alla jagar allt som kan tänkas vara hintar till ulvkompisar så jag (som aldrig varit ond utanför lyan, ever) hade nog siktat mer på att underlätta för mina kamrater i det dolda. Mest kanske för att jag är så klantig att jag annars hade råkat outa dem allihop
Funderade också lite över valet av käk, mina tankar om lynchen finns sedan i eftermiddags. Ska jag nysta vidare tyckte jag iofs att
Mammas teori var intressant, själv var jag mest förvånad att de valde Q som brukar vara väldigt tacksam att teoria om och som alltid brukar få misstankar på sig. Kan inte heller se att Q skrev något som kunnat ge misstankar om hennes roll. Återstår då röstningen och om den påverkade som Mammas var inne på.
Snurrfian har en del argumentation både med Niyama och Mammas, jag tycker det känns lite som att man hängt upp sig på småsaker som blivit trassel. Det är färger och avatarer och gamla roller som dras upp och jag ser väl inte att nåt av det ger mig så mkt att gå på vad gäller Snurrfians roll. Upplevde henne som lite smidigare (dvs lite mer benägen att klappa medhårs) när vi var onda i lyan ihop faktiskt, men vet inte om jag kan dra nån slutsats av det. Jag vet att en del tycker att Snurrfian kan verka lite skum men jag brukar inte höra till dem av ngn anledning.
Mammas missade DL men har förklarat hur hon tänkt, känns som att hon gräver men jag litar aldrig riktigt på Mammas då hon i regel skriver mkt teorier oavsett roll och det är i regel svårt för mig att läsa av vartåt det barkar. Har tankar om Snurr och den som jag håller med om är den om att S verkar vara mer förlåtande när Niyama redan blivit sannolikt klar för lynch. Å andra sidan kan jag själv känna lite likadant när nån åker, jag får ofta lite "fasen om vi är helt fel ute"-ångest.
Mistimed skriver rätt mkt precis som i förra leken. Då begrep jag inte alls hur hon tänkte (hon misstänkte mig, jag som äntligen fick va röstfifflare, snyft) och jag tyckte hon va rätt skum generellt vilket jag inte förstod varför inte alla andra tyckte, typ.. Men jag ser inget utstickande som gör mig mer misstänksam där just idag, jag undrar jag om man som ulv lägger en andraröst i det läget på en god, eller så är det just det man gör.. nånstans måste man ju rösta och det började dra ihop sig. Känns tveksamt att MM och Ida skulle sitta i lya ihop iaf som det antytts här, för då hade de nog synkat bättre än att lägga sina röster direkt efter varann- om det inte vore för att de bestämt sig för att rädda en kollega som isf skulle vara
Artline. Men så övertydlig tror jag inte nån lya vågar vara för då skulle alla ryka alldeles för lätt och tiden är väldigt knapp för att både hinna se röster och gadda ihop sig, så det känns osannolikt.
Idahoe har jag nämnt både i em och nu litegrann, jag tycker i regel att hon alltid känns god och de lekar hon varit ond i (är det inte ett gäng nu?) så har jag i princip inte fattat innan leken är över. Att smälla in en tredjeröst på en god dag ett känns ju som sagt utstickande för att vara ulv, men som jag noterade innan så skriver hon själv att hon inte visste om det. Vore Art ond skulle jag syna Ida ännu lite mer men jag är som sagt fortfarande rätt tveksam, det här med räddningsaktioner alltså.. jag tycker de är rätt sällsynta om man ska va krass. Eller är det bara jag som varit egoist när jag varit i lyan.
hemlig är för mig fortsatt rätt obegriplig. Jag hänger bara inte med. Inte i färgteorin mot mig och inte i teorin mot Habina om skyddshår. Nog för att hon